Premier w Pekinie: Centralny Port Komunikacyjny jest projektem priorytetowym

Świat
Premier w Pekinie: Centralny Port Komunikacyjny jest projektem priorytetowym
PAP/Radek Pietruszka

Centralny Port Komunikacyjny to projekt priorytetowy i chcemy, żeby jego realizacja przebiegała zgodnie z założonym harmonogramem - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Pekinie.

Szefowa rządu była pytana przez dziennikarzy o Centralny Port Komunikacyjny. Szydło zaznaczyła, że jest to "projekt priorytetowy".

 

- Chcemy, żeby realizacja tego projektu przebiegała zgodnie z założonym harmonogramem i planem, który wkrótce zostanie (...) zaprezentowany przez ministra (pełnomocnika rządu ds. tej inwestycji Mikołaja) Wilda - powiedziała premier.

 

Szydło podkreśliła, że Polska jest zainteresowana - w ramach realizacji tego projektu - "zdobywaniem inwestorów, czy też oferowaniem własnych możliwości inwestycyjnych". - Rozmawiałam z najpoważniejszymi przedsiębiorcami chińskimi tutaj, ale również rozmawialiśmy (...) z przedstawicielami innych państw - wskazała Szydło.

 

Szefowa rządu dopytywana, czy skoro były prowadzone rozmowy o zaangażowaniu Chin w projekt, to czy padły jakieś konkretne kwoty, odpowiedziała: "O tego typu deklaracjach mówi się wtedy, kiedy one już są zakończone".

 

- Na razie pozostańmy na tym etapie, że jest to dobra rozmowa, o możliwościach inwestycyjnych w Polsce - oświadczyła premier.

 

"Musimy być bardziej aktywni, by zrównoważyć bilans handlowy z Chinami"

 

- Jeżeli chodzi o to, by polepszyły się nasze relacje gospodarcze z Chinami, to my musimy być bardziej aktywni. Między innymi z tego powodu ja tutaj jestem, między innymi z tego powodu przyjechałam na to forum. Przyjechałam tutaj po to, by rozmawiać, jakie są możliwości Polski, jakie mamy propozycje - mówiła premier pytana o to, jak przeciwdziałać dużemu deficytowi w handlu z Chinami.

 

Jak podkreśliła, Polska musi zwiększyć współpracę z Chinami, by bilans obrotów handlowych był bardziej korzystny dla nas. - Ale tu jest potrzebna nasza aktywność - zaznaczyła premier.

 

Jako przykład kraju aktywnie promującego swoją gospodarkę szefowa polskiego rządu podała Węgry, które - jak podkreśliła - "są przecież mniejszym państwem niż Polska, a jednak aktywnie promują swoją gospodarkę na dużych globalnych rynkach". Premier Węgier Viktor Orban również wziął udział w Forum Pasa i Szlaku.

 

Szefowa polskiego rządu wyraziła przekonanie, że inicjatywa Pasa i Szlaku przyczyni się do zwiększenia szans polskich inwestorów i producentów na rynku chińskim. - O tej otwartości rynku chińskiego rozmawiałam z panem prezydentem i panem premierem Chin. Podkreślałam również w moich wystąpieniach w czasie Forum, że współpraca pomiędzy Chinami a państwami, które przystępują do inicjatywy Pasa i Szlaku, musi opierać się na obustronnej otwartości - podkreśliła.

 

"Liczę na dobre stosunki z Francją"

 

- Liczę na dobre stosunki z Francją, uważam, że Francja również powinna rozumieć, że dobre stosunki z państwami Europy Środkowo-Wschodniej są dla niej istotne i są też istotne dla przyszłości Unii Europejskiej - powiedziała szefowa rządu w poniedziałek na konferencji prasowej w Pekinie.

 

Jak mówiła, patrzy na relację z Francją poprzez nasze wspólne sprawy w Unii Europejskiej. - Jest dużo ważnych tematów, które przed nami. Wierzę w to głęboko, że Francja będzie konstruktywnie rozmawiać na przykład o wspólnym rynku, o tym, że powinniśmy walczyć z protekcjonizmem, bo to są sprawy fundamentalne dla przyszłości Unii Europejskiej - podkreśliła premier.

 

Emmanuel Macron uroczyście objął w niedzielę w Pałacu Elizejskim w Paryżu urząd prezydenta Francji. W swoim pierwszym wystąpieniu w nowej roli centrysta zapowiedział m.in. starania o pojednanie społeczeństwa oraz odbudowanie pozycji kraju na świecie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie