Nie żyje Edward Dwurnik. Artysta miał 75 lat

Kultura

W niedzielę o 8 rano zmarł w Warszawie, w wieku 75 lat, Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych - potwierdziła córka artysty, Pola Dwurnik. Artysta namalował ponad 5000 obrazów.

Edward Dwurnik urodził się w 1943 r. W latach 1963–1970 studiował malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej, a także przez 3 lata rzeźbę.

 

"Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją. (...) Niepokorny i prowokacyjny, zmienny i nieprzewidywalny, pełen diabelskiego poczucia humoru, do dziś budzi skrajne reakcje i poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia" - można przeczytać na stronie dwurnik.pl.


Został nagrodzony m.in.: Nagrodą Kulturalną "Solidarności" (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).

 

Artysta wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych "Wawrzyniak, 360 stopni" (2007 r.) oraz "Oaza" (2009 r.) w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

 

O twórczości Dwurnika powstało kilka filmów dokumentalnych m.in. "Owoce Ziemi" (1977 r.), "Portret z natury" (1984 r.), "Polska Nike" (1978 r.) w reżyserii Andrzeja Szczygła oraz "Podróże Edwarda Dwurnika" (1995 r.) w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie