Nie żyje Charles Aznavour, legenda francuskiej muzyki

Kultura

W wieku 94 lat zmarł Charles Aznavour - popularny francuski piosenkarz, kompozytor, aktor filmowy, działacz społeczny. Artysta skomponował ok. 1000 piosenek, wystąpił w ponad 60 filmach.

Legendarny francuski piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek, w swoim domu w Prowansji - poinformowali jego rzecznicy prasowi. Niedawno wrócił z tournee w Japonii. Trasę musiał przerwać ze względu na złamanie ręki, którego doznał w wyniku upadku.

 

Aznavour urodził się w Paryżu, był synem emigrantów ormiańskiego pochodzenia. Zaczął występować w wieku 9 lat w restauracji ormiańskiej, którą prowadził jego ojciec. 

 

U progu kariery występował w duecie z Pierre'em Roche’em. Na wspólne tournee zaprosiła ich Edith Piaf. Artysta tworzył liryczne piosenki literackie. Przełomem w jego karierze był 1957 rok, kiedy wystąpił w paryskich salach - Alhambrze i Olympii. Z sukcesami koncertował też w Stanach Zjednoczonych. Aznavour mówił m.in. po francusku, angielsku, włosku i niemiecku.

 

Najbardziej znanym przebojem w jego karierze był utwór "La bohême" - piosenka z musicalu "Monsieur Carnaval".

 

 

W 1995 roku został mianowany ambasadorem i Stałym Przedstawicielem Armenii przy UNESCO. Po trzęsieniu ziemi w Armenii w 1988 roku piosenkarz napisał piosenkę "Pour toi Arménie" ("Dla ciebie, Armenio"), którą wykonali francuscy artyści. Utrzymywała się na liście przebojów przez 18 tygodni. Plac imienia piosenkarza znajduje się w centrum stolicy tego kraju Erywania. 

 

W 1984 gwiazdor dał koncert na festiwalu w Sopocie, a 23 czerwca 2014 roku wystąpił w Warszawie.

 

 

polsatnews.pl, PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie