Alarm w katedrze. Próba kradzieży słynnego dokumentu z XIII wieku

Kultura
Alarm w katedrze. Próba kradzieży słynnego dokumentu z XIII wieku
PAP/EPA/Wilthsire Police Handout

Mężczyzna, który próbował ukraść słynny dokument z katedry w Salisbury (Wielka Brytania) i zbiec, został aresztowany i usłyszał trzy zarzuty. W środę 45-latek uderzył młotkiem w szklaną osłonę aktu prawnego wydanego w 1215 roku. Wkrótce potem zatrzymali go pracownicy katedry.

Magna Carta (Wielka Karta Swobód) jest jednym z najcenniejszych artefaktów brytyjskiej historii. Dokument wydany przez króla Jana Bez Ziemi ograniczał prawa władcy i określał uprawnienia baronów, duchownych i klas niższych. Do dziś zachowały się tylko cztery jego kopie.

 

W środę do jednej z nich próbował się dostać niedoszły złodziej. Na oczach zwiedzających katedrę w Salisbury turystów mężczyzna dwa razy uderzył młotkiem w gablotę. Uszkodził tylko jedną z dwóch szyb osłaniających dokument. Wobec porażki próbował zbiec. Dokument nie został naruszony.

 

PAP/EPA/Wiltshire Police Handout

 

 

W tym czasie uruchomił się bezgłośny alarm, który o incydencie bezpieczeństwa powiadomił obsługę. 45-latek został obezwładniony w przykatedralnym ogródku, jeszcze przed przyjazdem policji. Nikogo nie zranił.

 

Usłyszał już trzy zarzuty - próby kradzieży, uszkodzenia mienia i posiadania niebezpiecznego narzędzia.  

 

Przez pewien czas Magna Carta nie będzie dostępna dla zwiedzających.

mta/hlk/ theguardian.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie