100-kilogramowa złota moneta skradziona z berlińskiego muzeum została prawdopodobnie zniszczona

Świat
100-kilogramowa złota moneta skradziona z berlińskiego muzeum została prawdopodobnie zniszczona
PAP/EPA/Marcel Mettelsiefen

Ważąca 100 kg złota moneta skradziona cztery miesiące temu z Muzeum im. Bodego w Berlinie została przez złodziei sprzedana i uległa prawdopodobnie zniszczeniu - poinformowała w środę policja w Berlinie po zatrzymaniu domniemanych sprawców włamania.  

- Zakładamy, że moneta została sprzedana na części lub w całości - powiedział Carsten Pohl z Urzędu Kryminalnego w Berlinie.

 

- Nadzieja na odnalezienie monety, chociażby w kawałkach, jest niewielka - zastrzegł policjant.

 

Nadzorująca śledztwo prokurator Martina Lamb powiedziała, że kradzieży dokonała zorganizowana banda. Niemieckie media podają, że sprawcy należą do jednego z arabskich klanów przestępczych działających w Berlinie.

 

Aresztowano czterech mężczyzn

 

Policja zatrzymała w środę rano w dzielnicy Neukoelln czterech mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat. Cała czwórka znajduje się obecnie w areszcie śledczym. Postępowanie objętych jest też dziewięć dalszych osób.

 

Wartość nominalna wynosi 1 mln dolarów kanadyjskich (675 tys. euro), a wartość zużytego przy jej wykonaniu złota szacowana jest na 3,7 mln euro.

 

Do spektakularnej kradzieży doszło w marcu. Włamywacze dostali się do budynku z torów szybkiej kolei miejskiej (S-Bahn) znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie muzeum. W pobliżu policja znalazła porzuconą drabinę i taczkę.

 

Okolicznościową monetę "Big Maple Leaf" przedstawiającą brytyjską królową Elżbietę II wybiła w 2007 roku Kanadyjska Mennica Królewska w zaledwie pięciu egzemplarzach. Prywatny właściciel wypożyczył ją muzeum jako depozyt.

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie