RMF FM: będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Polska
RMF FM: będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Polsat News

Rządzący zaproponują, żeby sędziowie SN odesłani w stan spoczynku - w tym I prezes - na nowo przeszli procedurę wyboru - takie mają być wstępne założenia nowelizacji ustawy o SN, o których poinformowało RMF FM. - Trzeba przejść przez KRS i uzyskać nominację od prezydenta, w związku z czym, powrót sędziów jest możliwy, ale po stworzeniu ram prawnych - tłumaczył wiceminister Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, że powstanie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, dzięki której Małgorzata Gersdorf będzie mogła powrócić na stanowisko I prezes SN.

 

Według Sądu Najwyższego, prof. Gersdorf nigdy nie przestała pełnić tej funkcji. 


Rzeczniczka PiS Beata Mazurek we wtorek przekazała, że PiS w tej chwili nie pracuje nad nowelizacją ustawy o SN.


Marek Ast (PiS) z komisji sprawiedliwości i praw człowieka ocenił, że ustawa nie zostanie znowelizowana przed merytorycznym orzeczeniem TSUE.


Sędziowie już wrócili do pracy


W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał zawieszenie stosowania nowelizacji ustawy o SN do czasu, gdy wyda ostateczny wyrok. Zakazał też powoływania nowego I Prezesa SN i osoby pełniącej jego obowiązki. Orzeczenie oznacza, że sędziowie SN przeniesieni w stan spoczynku wracają do orzekania.


Sędziowie, którzy na mocy ustawy zostali odesłani w stan spoczynku wrócili już do pracy po tym, jak Małgorzata Gersdorf wezwała ich do stawienia się w SN w celu podjęcia służby sędziowskiej. Wezwanie dotyczyło "23 sędziów - licząc łącznie z panią prezes - którzy ukończyli 65. rok życia".

 

prz/luq/ RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie