Prezes Gersdorf wezwała 23 sędziów SN do podjęcia służby sędziowskiej

Polska

- Prezes Gersdorf wezwała 23 sędziów SN objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych przez TSUE, do stawienia się w SN, w celu podjęcia służby sędziowskiej - poinformował rzecznik prasowy Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Przekazał, że już w poniedziałek w gmachu sądu stawiła się część sędziów, których dotyczy postanowienie TSUE, a "sukcesywnie będą stawiać się kolejni".

Jak wyjaśnił Laskowski, Gersdorf uznała, że postanowienie Trybunału "skierowane jest do państwa polskiego (...), a organem państwa członkowskiego Unii jest także władza wykonawcza, a w szczególności I prezes SN".

 

- Z tego powodu pani prezes wystosowała takie wyzwanie; już dzisiaj do pracy stawiła się część sędziów SN, sukcesywnie stawiać się będą kolejni, część jest w drodze, część stawi się jutro czy pojutrze - powiedział rzecznik SN.

 

Jak zaznaczył, działania podjęte przez Gersdorf dotyczą "23 sędziów - licząc łącznie z panią prezes - którzy ukończyli 65. rok życia".

 

Sędziowie dostaną "stosowne pismo"

 

- W poszczególnych izbach jest to 12 sędziów w Izbie Cywilnej, 6 w Izbie Karnej oraz 4 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych plus pani prezes (Gersdorf), łącznie 23 osoby - dodał Laskowski. Poinformował, że wśród 23 sędziów są m.in. prezesi izb SN: Izby Karnej, sędzia Stanisław Zabłocki oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, sędzia Józef Iwulski.

 

Rzecznik SN wyraził przy tym pogląd, że mandat sędziów: Zabłockiego i Iwulskiego jest "niewątpliwy". - W naszej ocenie zawsze byli prezesami izb (...), także zawsze I prezesem SN była pani Małgorzata Gersdorf, ale teraz trudno mieć jakikolwiek wątpliwości w tym zakresie, że nadal pełni swoją funkcję na tym stanowisku - oświadczył Laskowski.

 

Rzecznik SN zaznaczył, że decyzja prof. Gersdorf nie dotyczy natomiast sędziów Izby Wojskowej, którzy przeszli w stan spoczynku w związku z likwidacją tej izby, a także tych, którzy złożyli wnioski o przeniesienie w stan spoczynku pomimo tego, że nie ukończyli 65. roku życia. Takie osoby - jak powiedział Laskowski - były cztery.

 

 

Laskowski dodał, że I prezes wyda wszystkim tym, którzy się stawili "stosowne pismo stwierdzające, że są oni uprawnieni do wykonywania obowiązków sędziowskich". Zapowiedział zarazem, że - zgodnie z wymogami nałożonymi przez postanowienie TSUE - Gersdorf "złoży również sprawozdanie z podjętych działań Komisji Europejskiej".

 

W datowanym na poniedziałek piśmie Gersdorf - powołując się na swój status konstytucyjnego organu państwa członkowskiego (I prezesa SN) - wezwała "wszystkich sędziów Sądu Najwyższego objętych zakresem zastosowania środków tymczasowych orzeczonych w tej sprawie do stawienia się w Sądzie Najwyższym w celu podjęcia służby sędziowskiej". Według niej wezwanie to stanowi realizację piątkowego postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

TSUE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej 

 

Wcześniej, w poniedziałek rano, do pracy powróciło troje sędziów Sądu Najwyższego, którzy w świetle nowych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym zostali przeniesieni w stan spoczynku. Przed gmachem sądu powitali ich Obywatele RP.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów w stan spoczynku. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

 

"Postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego, których te przepisy dotyczą" - podkreślono w decyzji. Wstrzymane ma również być mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali wysłani na emeryturę. 

bas/paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie