Cyfrowy Polsat na czele listy 100 największych polskich firm prywatnych "Forbesa"

Biznes

Miesięcznik "Forbes" już po raz trzeci opublikował ranking 100 największych polskich firm prywatnych. Według autorów zestawienia wartość "pierwszej setki" wzrosła o 12 mld zł w stosunku do listy z ubiegłego roku. Jest 65 firm, których wartość przekracza 1 mld zł. W 2017 r. było ich 60. Polską firmą prywatną o największej wartości jest Cyfrowy Polsat, drugą na liście jest CD Projekt, trzecią - LPP.

"Stworzona przez Zygmunta Solorza grupa Polsat to wciąż największa prywatna spółka w Polsce i czwarta co do wielkości platforma satelitarna w Europie" - informuje "Forbes".
 
Kontent sportowy, transmisje strumieniowe
 

Jak dodaje, "jej właściciel już wielokrotnie udowadniał, że na budowanie swojego biznesu patrzy długoterminowo i dlatego mijający rok dobrze wykorzystał na mało widowiskowe i jeszcze nieprzekładające się na wyniki działania. Dzięki przejęciu Netii Solorz zyskał infrastrukturę telekomunikacyjną, która w sytuacji wzrostu zużycia danych o 50 proc. rok do roku staje się kluczową przewagą. A akwizycja Eleven Sports pozwoli Polsatowi znacząco umacniać się na rynku kontentu sportowego premium i budować pozycję firmy na rynku transmisji strumieniowych w internecie"

 
"Solorz już dawno przyzwyczaił się do tego, że bycie lekceważonym" przez rynek i konkurencję wcale nie jest takie złe, bo można zrobić z tego całkiem dobry atut biznesowy (...)" - przekonują autorzy artykułu
 

Cyfrowy Polsat już po raz trzeci zajął pierwsze miejsce w rankingu "Forbesa" jako największe polskie przedsiębiorstwo prywatne.

 

W zestawieniu wartość (rozumianą jako enterprise value) Cyfrowego Polsatu oszacowano na 24,592 mld zł. To o 2,75 mld zł mniej niż rok wcześniej, przy czym firma utrzymała pierwsze miejsce ze znaczną przewagą. Cyfrowy Polsat od ponad 10 lat jest notowany na warszawskiej giełdzie.

 
Na drugie miejsce w zestawieniu awansował CD Projekt z wartością wynoszącą 17,9 mld zł, o 6,85 mld zł więcej niż przed rokiem. Dzięki temu spółka wyprzedziła LPP (15,89 mld zł) i CCC (12,32 mld zł).

Jak liczono wartość firm
 

Redakcja wyjaśnia, że na potrzeby rankingu przyjęła, iż "polską firmą jest podmiot, w którym udziały większościowe lub kontrolujące należą do polskiego przedsiębiorcy lub grupy takich osób działających wspólnie".

 

"Do grona takich podmiotów zaliczaliśmy również te spółki, w których przedsiębiorca ma mniejszościowe udziały, ale aktywnie nimi zarządza lub kontroluje je z poziomu rady nadzorczej. O miejscu w rankingu decydowała wartość firmy (Enterprise Value, „EV"). W przypadku spółek nienotowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie określiliśmy ją na podstawie mnożników rynkowych odniesionych do zysku operacyjnego lub zysku EBITDA, według najbardziej aktualnych, dostępnych danych finansowych lub ich szacunków" - wyjaśnił "Forbes".

 

W przypadku spółek notowanych na GPW autorzy zestawienia przyjęli "wartość kapitałów własnych firm jako wartość kapitalizacji rynkowej po zamknięciu notowań 28 września 2018 r. Następnie dodaliśmy do nich dług netto na dzień 31 czerwca 2018 roku. Listę opracowaliśmy wspólnie z Haitong Bank".

 

TOP 10 największych polskich firm prywatnych w 2018 roku według "Forbesa":

 
1. Cyfrowy Polsat - 24,59 mld zł,
2. CD Projekt - 17,9 mld zł,
3. LPP - 15,89 mld zł,
4. CCC - 12,32 mld zł,
5. Dino Polska - 10,31 mld zł,
6. Synthos - 8,38 mld zł,
7. Polpharma - 7,98 mld zł,
8. Grupa Maspex - 7,09 mld zł,
9. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych - 6,52 mld zł,
10. Kruk - 5,61 mld zł.
 
Całe zestawienie najbardziej wartościowych firm prywatnych z polskim kapitałem w najnowszym numerze miesięcznika "Forbes".
 
dro/ Forbes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie