"Forbes": Cyfrowy Polsat największym polskim prywatnym przedsiębiorstwem

Biznes

Grupa Cyfrowy Polsat już po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w rankingu magazynu "Forbes" jako największe polskie przedsiębiorstwo prywatne. Następne są LPP, CCC, CD Projekt. Ranking, co podkreślają autorzy, jest układany według wartości samego przedsiębiorstwa, a nie jego przychodów. Według "Forbesa", wartość Cyfrowego Polsatu wynosi 27,3 mld zł i w ciągu ostatniego roku wzrosła o 561 mln zł.

Miesięcznik "Forbes" po raz drugi opracował ranking 100 Największych Firm Prywatnych w Polsce. Ich wartość wzrosła w ciągu roku o 22 procent, do 233 mld złotych.

 

"Albo nowe technologie, albo klasyka produkcji. To najdynamiczniej rozwijające się branże. Druga edycja Listy 100 Największych Polskich Firm Prywatnych to dowód, że dzisiejszy biznes uwielbia skrajności. (...) Wszystko własnymi rękami, praktycznie bez pomocy państwa. Z premedytacją odrzuciliśmy, niekiedy nieporównywalnie przecież większe, przedsiębiorstwa państwowe, które niekoniecznie muszą przejmować się konkurencją, za to - mniej lub bardziej otwarcie - chowają się pod rządowym parasolem" - napisał w artykule wstępnym poprzedzającym ranking redaktor naczelny "Forbesa" Paweł Zielewski.

 

Dlaczego ranking

 

Jak wyjaśnili dziennikarze miesięcznika, kiedy prawie dwa lata zaczynali pracę nad swoim rankingiem, założyli sobie dwa cele. Po pierwsze chcieli się dowiedzieć, w jakich segmentach rynku najszybciej rozwijają się w Polsce firmy, a po drugie, jak one to robią. Wyzwaniem było znalezienie sposobu na obiektywne przedstawienie w liczbach miar ich sukcesu.

Większość podobnych zestawień bazuje na prostych wskaźnikach: przychodach firm albo ich zyskach.

 

Zdaniem ekspertów, są one jednak  zawodne, bo nie biorą pod uwagę całego potencjału biznesu, eliminując też firmy z sektora nowych technologii oraz medycyny. 

 

Firma polska, czyli jaka


W przygotowaniu rankingu Forbes był wspierany przez Haitong Bank. Autorzy rankingu przyjęli, że polską firmą jest podmiot, w którym większościowe udziały należą do polskiego przedsiębiorcy lub grupy takich osób działających wspólnie.

 

Do grona takich podmiotów zaliczono również te spółki, w których przedsiębiorca ma mniejszościowe udziały, ale aktywnie nimi zarządza lub kontroluje je z poziomu rady nadzorczej.

O miejscu w rankingu decydowała wartość firmy (Enterprise Value, EV). W przypadku spółek nienotowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) najpierw obliczano wartość kapitałów własnych (równa jest wartości kapitalizacji rynkowej na dzień 29 września 2016 roku). Następnie dodano do nich dług netto na 31 marca 2017 roku. W ten sposób otrzymano wycenę EV.

 

Trzynaście firm przekroczyło granicę miliarda dolarów

 

Z rankingu wynika, że 60 przedsiębiorcom udało się zbudować firmy, których wartość jest większa niż jeden miliard złotych.

 

Trzynaście firm przekroczyło granicę miliarda dolarów, a cztery - Cyfrowy Polsat, LPP, CCC oraz CD Projekt - są warte więcej niż 10 mld zł.

 

"Jest szansa, że w przyszłym roku będzie ich sześć, bo dołączą do nich Synthos oraz Polpharma" - napisał miesięcznik.

 

Grupa Cyfrowy Polsat jest największym dostawcą zintegrowanych usług multimedialnych w Polsce. Tworzą ją spółki: Cyfrowy Polsat S.A., Polkomtel Sp. z o.o, Midas S.A. i Telewizja Polsat Sp. z o.o.
 

Zygmunt Solorz, założyciel Telewizji Polsat, jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Telewizji Polsat Sp. z o.o.

 
Forbes

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie