22 tys. gospodarstw bez prądu. Dziś też będzie wiać

Polska

W ciągu minionej doby straż pożarna interweniowała 530 razy, aby usunąć szkody spowodowane przez silny wiatr i deszcz - poinformował w środę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Silnie wiać będzie też dzisiaj w dwunastu województwach w kraju. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Ostrzeżenie IMGW dotyczy Polski południowo-wschodniej, centralnej, północno-wschodniej i pasa nadmorskiego. Wiatr może osiągać prędkość nawet do dziewięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Do tego dochodzą intensywne opady deszczu. Dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W górach pada śnieg.


Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w związku z uszkodzeniami z powodu deszczu i wiatru liczba odbiorców bez dostaw energii elektrycznej wzrosła do 22 tys. (dane na godz. 8). Najwięcej odbiorców bez prądu jest na Dolnym Śląsku - 5 tys., w woj. łódzkim - 4,9 tys. i w woj. świętokrzyskim - 2,5 tys. Trwają prace naprawcze.

 

"Warunki w górach mocno się pogorszą"

 

- W Tatrach w tej chwili leży śnieg, tak na prawdę to już od tysiąca czterystu metrów n.p.m. mamy śnieg. Im wyżej tym jest go więcej. Dzisiaj i w nocy bardzo duże opady śniegu, nawet w Zakopanem może zrobić się biało. Warunki w górach mocno się pogorszą - mówi Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR.

 

Wichura dała się we znaki na Podbeskidziu. Silny wiatr, który pojawił się we wtorek, łamał konary drzew. Jeden z nich upadł na samochód w Rzykach (Małopolskie). Nikt nie został poszkodowany. W Śląskiem w środę rano bez prądu było 1,65 tys. odbiorców.

 

Wichurze towarzyszyły obfite opady. Łowcy Burz Podbeskidzie podali, że spadło ok. 20-30 l deszczu na 1 m kw., a wiatr w porywach osiągał 80-90 km na godz.

 

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. zachodniopomorskim - 89, w woj. mazowieckim - 78, w woj. wielkopolskim - 64. 492 interwencje związane były z usuwaniem połamanych i powalonych przez wichurę drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych. Strażacy 38 razy wypompowywali wodę z piwnic zalanych budynków. W kilku przypadkach zabezpieczono uszkodzone elementy konstrukcyjne budynków. Nie odnotowano przypadków zerwanych ani uszkodzonych dachów.

 

- Nikomu nic się nie stało - podkreślił Frątczak.

 

Śląsk: 1,6 tys. odbiorców bez prądu

 

Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, we wtorek prąd nie docierał w regionie łącznie do ponad 1,6 tys. odbiorców. Uszkodzenia obejmowały około 30 stacji energetycznych.

 

Służby pracowały nad przywróceniem dostaw energii m.in. w gminach Kłomnice, Mykanów i Kruszyna w powiecie częstochowskim (łącznie ponad 1,1 odbiorców bez prądu), gminach Jaworze i Porąbka w powiecie bielskim (ponad 150 odbiorców), w Wiśle (około 100 odbiorców) oraz gminie Radziechowy-Wieprz w powiecie żywieckim (około 250 odbiorców).

 

Strażacy odnotowali około 40 interwencji, związanych głównie z usuwaniem połamanych gałęzi.

 

Odwołany jeden pociąg z Wisły do Katowic 

 

Zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, pracował we wtorek rano nad udrożnieniem szlaku kolejowego Ustroń-Goleszów. Według informacji o utrudnieniach umieszczanych przez służby dyspozytorskie Kolei Śląskich na stronie internetowej tego przewoźnika, całkowicie odwołany we wtorek został pociąg z Wisły do Katowic sprzed godziny 5.

 

We wtorek rano bez przeszkód startowały samoloty z lotniska Katowice. Poprzedniego dnia pojedyncze rejsy zostały tam przekierowane z Krakowa - wskutek złych warunków atmosferycznych na lotnisku w Balicach.

jm/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie