Zyglinda już w Polsce. Wichury i ulewy, miejscami śnieg z deszczem. Temperatura poniżej 10 stopni

Polska

Niż Zyglinda najpierw gwałtownie obniżył ciśnienie, teraz niesie ulewne deszcze i porywisty wiatr. Mogą one powodować znaczne szkody. Dla Pomorskiego i Zachodniopomorskiego wydano na wtorek ostrzeżenie drugie stopnia przed wichurami - prędkość wiatru osiągać może do 110 km/h. Połamane konary drzew mogą blokować drogi, niewykluczone przerwy w dostawach energii.

Po wyjątkowo ciepłym i słonecznym początku października do Polski wracają typowo jesienne klimaty, które wszystkim dadzą się nam we znaki.


Załamanie pogody rozpoczęło się w poniedziałkowy późny wieczór tradycyjnie gwałtownym spadkiem ciśnienia nawet o 30 hPa w ciągu 24 godzin, ponieważ nad południową Szwecją utworzył się tzw. niż wtórny o imieniu Zyglinda (niem. Siglinde).

 

Bardzo duży kontrast ciśnienia 


Dojdzie do bardzo dużego kontrastu (gradientu) ciśnienia między tym niżem a wyżami znad zachodniej i południowej Europy, który sięgać będzie aż 55 hPa. To wystarczy, aby nad samym obszarem Polski, między krańcami północno-wschodnimi i południowo-zachodnimi, ciśnienie różniło się o ponad 20 hPa.


Przez to nasili się zachodni wiatr, który praktycznie przez cały wtorek i środę będzie osiągać przeważnie do 70-80 km/h, a lokalnie do 90 km/h. Najmocniej wiać będzie nad morzem i wysoko w górach, do 90-100 km/h, a lokalnie powyżej.


Wiatr może miejscami powodować szkody, głównie w drzewostanie. Na drzewach wciąż jest jeszcze sporo liści, więc napór na gałęzie będzie na tyle duży, aby powodować ich uszkodzenia na większą skalę niż podczas zaawansowanej jesieni, gdy drzewa są ogołocone z liści.

 

Połamane konary mogą blokować drogi i chodniki


Wichura może też uszkadzać zadaszenia zabudować i sieć energetyczną. Należy liczyć się z utrudnieniami na zatarasowanych przez konary drogach i chodnikach, a także przerwach w dostawach prądu.


Aby nie ryzykować, lepiej podczas największego natężenia wiatru, a zwłaszcza w nocy, podczas ograniczonej widoczności, nie wyjeżdżać na drogi i nie wychodzić z domu. Podczas zmierzania do pracy, szkoły lub do sklepu, należy unikać przebywania pod drzewami lub w ich pobliżu.


Warto przeparkować samochód tam, gdzie nie zagrożą mu spadające ułamane gałęzie lub inne przedmioty, które może przenieść wiatr. Jeśli przed domem lub na balkonie leżą jakieś niezabezpieczone przedmioty, które mogą być porwane przez silne podmuchy, to lepiej je usunąć lub zabezpieczyć, aby nikomu nie wyrządziły krzywdy.

 


Układ niżowy przyniesie też opady, które będą miały charakter ciągły, a chwilami też umiarkowane i duże natężenie, zwłaszcza podczas burz, które mogą się pojawiać w różnych regionach, ale w szczególności na północy Polski.

 

Największe opady od blisko 3 tygodni


Padać będzie deszcz, jednak w regionach północnych i wschodnich deszcz może przechodzić chwilami w deszcz ze śniegiem, a także w grad i krupę śnieżną. Krajobrazy mogą z tego powodu miejscami zabielać się, ale na krótko.


Sumy opadów w ciągu dwóch dni wyniosą przeważnie od 10 do 20 mm, a lokalnie mogą przekraczać 30 mm, zwłaszcza w regionach centralnych i północnych. Będą to największe opady od blisko 3 tygodni.

 

 

Temperatura nie przekroczy 10 stopni


Temperatura maksymalna po raz pierwszy w tym sezonie na większym obszarze Polski nie przekroczy 10 stopni. We wtorek i w środę odnotujemy w najcieplejszym momencie dnia przeważnie od 7 do 9 stopni. Jedynie początkowo na zachodzie i południu będzie około 10 stopni, a nad morzem do 12 stopni.


Z powodu porywistego wiatru, całkowitego zachmurzenia i opadów będzie nam przeszywająco zimno. Temperatura odczuwalna będzie nawet o kilka stopni niższa w porównaniu ze wskazaniami termometrów.


Wiatr zacznie słabnąć w czwartek, jednak ten dzień będzie jeszcze wietrzny. Dopiero w piątek wiatr przestanie stanowić realne zagrożenie. W wielu regionach Polski niebo wreszcie się zacznie przejaśniać i rozpogadzać.

 

Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe dni poniżej:

 

grz/ twojapogoda.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie