Miedwiediew: sankcje będą dotyczyć setek obywateli Ukrainy

Świat
Miedwiediew: sankcje będą dotyczyć setek obywateli Ukrainy
Pixabay.com

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział we wtorek w Kaliningradzie, że kolejne sankcje, które mają być wprowadzone wobec Ukrainy, będą dotyczyć setek jej obywateli, szkodzących interesom Federacji Rosyjskiej.

Wprowadzone mają być dodatkowe ograniczenia na przywóz towarów z Ukrainy, a także zakaz wywozu kapitału z Rosji na Ukrainę.

 

- Po pierwsze chodzi o zablokowanie ukraińskich aktywów, które znajdują się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Po drugie chodzi o zakaz przekazywania gotówki znajdującej się na terytorium Federacji Rosyjskiej, czyli zakaz eksportu kapitału - powiedział rosyjski premier.

 

Ograniczenie importu z Ukrainy będzie oznaczało "zakaz przywozu niektórych kategorii towarów, które są produkowane na Ukrainie dla Federacji Rosyjskiej" - dodał.

 

"Pełni przyjaznych uczuć dla narodu ukraińskiego"

 

Jak zauważył, ani wydany w poniedziałek prezydencki dekret, ani decyzje rządu dotyczące sankcji nie dotyczą całego ukraińskiego narodu.

- To jest całkowicie nie do przyjęcia. My wręcz przeciwnie, jesteśmy pełni przyjaznych uczuć dla narodu ukraińskiego. Ale nasze sankcje odwetowe będą dotyczyć setek pojedynczych obywateli, którzy szkodzą Federacji Rosyjskiej - dodał.

 

- Listy są przygotowywane. Gdy mówimy o osobach fizycznych, to najprawdopodobniej będą to setki ludzi, którzy swoimi działaniami szkodzą interesom naszego kraju - podkreślił Miedwiediew.

 

Uściślił, że na tych listach znajdą się "przedstawiciele biznesu i inni ludzie - to będzie zależeć od uznania strony rosyjskiej, od propozycji, które przedstawi rząd".

 

Embargo na dostawy produktów żywnościowych z Ukrainy

 

Premier Miedwiediew zapowiedział, że "na liście znajdą się ukraińskie firmy, osoby prawne zarejestrowane zgodnie z prawem Ukrainy, które są w ten czy inny sposób kontrolowane przez obywateli, na których zostaną nałożone sankcje".

 

Dekret przewidujący wprowadzenie "specjalnych środków ekonomicznych" wobec Ukrainy w odpowiedzi na jej "nieprzyjazne działania" podpisał w poniedziałek prezydent Władimir Putin.

 

Dokument głosi, że działania podjęte przez Rosję są odpowiedzią na "nieprzyjazne" kroki ze strony Ukrainy wobec firm i obywateli rosyjskich i że celem jest ochrona interesów narodowych Rosji.

 

Latem br. Putin podpisał dekret o przedłużeniu do końca 2019 roku embarga na dostawy produktów żywnościowych z Ukrainy. Embargo żywnościowe dotyczy także krajów UE. Rosja wprowadziła je w reakcji na sankcje ogłoszone wobec niej przez Zachód po dokonanej w 2014 roku nielegalnej aneksji Krymu.

 

Wcześniej, w 2016 roku Rosja zakazała tranzytu przez swoje terytorium towarów z Ukrainy przeznaczonych dla krajów Azji Środkowej i Wschodniej. Rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti" podał w poniedziałek, że Ukraina w wyniku zakazu poniosła straty rzędu jednej trzeciej wartości tego eksportu.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie