Rekordowa liczba kobiet na kartach wyborczych i wśród głosujących

Polska
Rekordowa liczba kobiet na kartach wyborczych i wśród głosujących
Polsat News

W 54 gminach o urząd wójta, burmistrza lub prezydenta walczyły wyłącznie kobiety. Gminy, którymi na pewno będą rządziły panie, to zaledwie 2 proc. wszystkich w Polsce.

O urząd prezydenta miasta, burmistrza czy wójta ubiegało się łącznie 1277 kobiet.  Stanowiły  18 proc. zarejestrowanych kandydatów. W poprzednich wyborach samorządowych po władzę szło ich mniej. W 2006 r. stanowiły 12 proc. kandydatów, w 2010 - 14 proc., a 2014 - 16 proc.

 

Do rad gmin, powiatów i sejmików startowało w tym roku 75 669 kobiet, czyli 41 proc.  zarejestrowanych kandydatów.  W 2006 r. kobiety stanowiły 29 proc., w 2010 - 31 proc., w  2014 - 38 proc..

 

Według PKW w tegorocznych wyborach samorządowych 51,9 proc. wśród głosujących to były kobiety. 

 

Od 2014 r. w wyborach samorządowych obowiązują parytety  - na listach musi być co najmniej 35 proc. kandydatów jednej płci.

  

Tu wygrały kobiety

 

W Łodzi wygrała kandydatka Koalicji Obywatelskiej Hanna Zdanowska. Według sondażu exit poll poparło ją 70,1 proc. wyborców.

 

W Świdnicy zwyciężyła Beata Moskal-Słaniewska, zdobywając ok. 70 proc. głosów.

 

Również w Piekarach Ślaskich w pierwszej turze wygrała urzędująca prezydent Sława Umińska-Duraj, na która oddano ponad 68 proc. głosów.

 

Tu muszą jeszcze powalczyć

 

Do drugiej tury przeszła Małgorzata Wasserman, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, która zmierzy się z prezydentem Jackiem Majchrowskim.

 

W Nowym Sączu spotkają się Iwona Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości  i Ludomir Handzel z Koalicji Nowosądeckiej.

 

W Zabrzu powalczą dwie kobiety: urzędująca prezydent Małgorzata Mańka-Szulik i Agnieszka Rupniewska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej, a w Bełchatowie  spotkają się w Dariusz Matyśkiewicz i obecna prezydent Mariola Czechowska.

 

Wieczór wyborczy 

 

Do komentowania wyników wyborów kobiety zaprosił jedynie Polsat News. W studio TVN24 pojawiła się tylko jedna - Katarzyna Lubnauer.  

 

 

 

Równo sto lat temu kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Dzięki dekretowi wydanemu przez Józefa Piłsudskiego mogły zarówno głosować, jak i kandydować.

 

maw/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie