Prezydent Gliwic pobił własny rekord. Będzie rządził nieprzerwanie od 1993 roku

Polska
Prezydent Gliwic pobił własny rekord. Będzie rządził nieprzerwanie od 1993 roku
Polsat News

Według pierwszych wyników, Zygmunt Frankiewicz został prezydentem Gliwic w pierwszej turze. Uzyskał ponad 70 proc. głosów - poinformował "Dziennik Zachodni". Prezydent będzie więc prawdopodobnie rządził miastem ósmą kadencję z rzędu.

Frankiewicz startował z własnego komitetu. O urząd prezydenta Gliwic oprócz niego ubiegali się Mirosława Teresa Sander (Kukiz'15), Bernard Jan Fic (SLD Lewica Razem) i Jarosław Gonciarz (Prawo i Sprawiedliwość).

 

Zygmunta Frankiewicza po raz pierwszy na prezydenta Gliwic powołała rada miasta w 1993 r. Radni wybierali go także na kolejne kadencje w 1994 r. i 1998 r.

 

Frankiewicz wygrywał również wyborach bezpośrednich, najczęściej w pierwszej turze. Tylko dwa razy - w 2002 r. i 2010 r. musiał powalczyć w drugiej turze.

 

W 2009 r. zarządzono referendum o odwołanie go z urzędu przed upływem kadencji. Autorzy wniosku zarzucali mu m.in. arogancki styl sprawowania władzy i likwidację komunikacji tramwajowej. Głosowanie zostało jednak uznane za nieważne, ze względu na zbyt niską frekwencję.

 

Oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza przekaże we wtorek, środę, lub czwartek.

bas/dro/ Dziennik Zachodni, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie