Zobacz, gdzie będzie II tura. Sondażowe wyniki wyborów na prezydentów miast

Polska

Warszawa, Łódź, Poznań i Lublin - tu, według sondażu Ipsos, nie będzie drugiej tury wyborów na prezydentów miast. W stolicy wygrał Rafał Trzaskowski (Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), który zdobył 54,1 proc. głosów. Ponownie do urn pójdą natomiast m.in mieszkańcy Krakowa Gdańska i Kielc. Kto wygrał, a kto jeszcze musi powalczyć o głosy wyborców - wyniki przedstawiamy poniżej.

 

Warszawa

 

Rafał Trzaskowski wygrał z Patrykiem Jakim bitwę o fotel prezydenta Warszawy już w I turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 54,1 proc głosów, podczas gdy Jaki 30,9 proc. - wynika z sondażu IPSOS. Na trzecim miejscu znalazł się Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), który zdobyli 3,0 proc. głosów. Kolejne pozycje - według badania exit poll - zajęli ex equo Justyna Glusman (Ruchy Miejskie dla Warszawy) i Marek Jakubiak (Kukiz'15). Uzyskali po 2,6 proc. Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Rozenek - 1,5 proc. głosów.

 

 

Łódź

 

Popierana przez Koalicję Obywatelską Hanna Zdanowska zwyciężyła uzyskując 70,1 proc. Drugie miejsce zajął poseł PiS Waldemar Buda. Zdobył 24,2 proc. głosów.

 

 

Lublin

 

Urzędujący od 2010 roku prezydent Krzysztof Żuk także zapewnił sobie już reelekcję. Głosowało na niego 59,7 proc. wyborców, podczas gdy na kandydata Zjednoczonej Prawicy, Sylwestra Tułajewa głosowało 33,2 proc.

 

 

Poznań

 

Poznaniacy również nie będą potrzebowali II tury. Urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak zapewnił sobie reelekcję, zdobywając 56,6 proc. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy, Tadeusz Zysk. Otrzymał 22,2 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll.

 

Białystok

 

Tadeusz Truskolaski kolejny raz zwyciężył w wyborach na prezydenta Białegostoku, notując wynik 51,6 proc. Jego najgroźniejszy rywal, Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica) zdobył 32,5 proc.

 

Katowice

 

Popierany m.in. przez PiS prezydent Marcin Krupa zapewnił sobie reelekcję w I turze - wynika z sondażu exit poll. Krupa zdobył 51,1 proc., pokonując kandydata Koalicji Obywatelskiej Jarosława Makowskiego. Ten zdobył 24,4 proc. głosów.

 

 

Wrocław ze znakiem zapytania

 

Wiele wskazuje na to, że także we Wrocławiu rozstrzygnięcie wyborów na prezydenta zapadło już w tę niedzielę. Według sondażu exit poll, popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Sutryk zdobył 50,1 proc. głosów i pokonał Mirosławę Stachowiak-Różecką. Posłanka PiS otrzymała 27,8 proc. głosów.

 

Tu będzie druga tura

 

Gdańsk

 

Również w Gdańsku - zgodnie z sondażem Ipsos - w I turze wyborów zwyciężył urzędujący prezydent. Paweł Adamowicz zdobył 36,7 proc głosów i zmierzy się w II turze z Kacprem Płażyńskim (PiS), który odnotował wynik 32,3 proc. Z walki o fotel prezydenta Gdańska odpadł Jarosław Wałęsa (PO), który zdobył 25,3 proc głosów i zajął trzecie miejsce.

 

 

Kielce

 

Europoseł PO Bogdan Wenta otrzymał 35,8 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Wojciechem Lubawskim. Urzędujący prezydent Kielc zdobył 29,6 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Piotr Liroy-Marzec. Głosowało na niego 16 proc. mieszkańców Kielc.

 

Kraków

 

Urzędujący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski wygrał I turę wyborów zdobywając 43,7 proc. głosów. Oznacza to, że mieszkańcy Krakowa za dwa tygodnia ponownie pójdą do urn. Kontrkandydatką Majchrowskiego będzie Małgorzata Wassermann (PiS), która według sondażu exit poll zdobyła 33,6 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Łukasz Gibała. Zdobył 16,8 proc. 

 

Rządzący od 2002 r. Krakowem Jacek Majchrowski po raz piąty walczy o prezydenturę. Tym razem hasło jego kampanii brzmiało "Wspólnie tworzymy przyszłość Krakowa".

zdr/dro/mta/ polsatnews.pl, PAP fot. Sondaż IPSOS
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie