W Zakopanem wydano niewłaściwe karty wyborcom. Powtórki głosowania nie będzie

Polska
W Zakopanem wydano niewłaściwe karty wyborcom. Powtórki głosowania nie będzie
PAP/Grzegorz Momot

- W związku z wydaniem w Zakopanem niewłaściwych kart do głosowania do rady miasta wybory nie będą powtórzone, ale zainteresowani mogą odwoływać się do sądu - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 19 w Zakopanem wydano 12 niewłaściwych kart. Sytuację miał spowodować błąd systemu informatycznego.

- Sytuacja jest rozwiązana i opanowana. Nie będzie ani przedłużenia głosowania, ani powtórzenia, bo nie jest to sytuacja nadzwyczajna. Oczywiście wyborcom, komitetowi i kandydatom przysługuje procedura odwołania się do Sądu Okręgowego w terminie 14 dni i sąd wówczas pochyli się nad tym problemem, czy te 12 kart do głosowania miałoby wpływ na wynik wyborów, czy też nie - powiedziała dyrektorka KBW w Nowym Sączu Maria Zięba.

 

Jej zdaniem, błąd nie nastąpił z winy ani Obwodowej Komisji Wyborczej, ani z winy Urzędu Miasta, a jest to błąd systemu informatycznego, który źle przypisał nazwiska wyborców z nazwami ulicy i przydzielił ich do nieodpowiedniego okręgu i obwodu głosowania. Wyborcy otrzymali karty z sąsiedniego okręgu. Sami poinformowali o błędzie.

 

- To niestety kolejny błąd informatyczny podobnie jak w 2013 r., gdzie wówczas takie błędy również się zdarzały w skali całego kraju. Na przykład na listach pojawiały się osoby już nieżyjące. Problem wynika z tego, że system nie rozróżnił podziału ulicy, tylko przypisał wszystkich mieszkańców do jednego okręgu. Sprawa została wyjaśniona z pracownikiem Ewidencji Ludności Urzędu Miasta Zakopane - wyjaśniła Zięba.

 

- Około godz. 12:00 zostaliśmy poinformowani, że w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 19 w Zakopanem wydawane są niewłaściwe karty do głosowania w wyborach do rady miasta Zakopane. O tych nieprawidłowościach zostało natychmiast poinformowane Krajowe Biuro Wyborcze w Nowym Sączu, które podejmie stosowne decyzje w tej sprawie - poinformowała wcześniej naczelnik Wydziału Ewidencji i Pozwoleń Urzędu Miasta Zakopane Zofia Martyniak.

 

Dopisanie wyborcy na czystym formularzu

 

- Poinformowaliśmy obwodową Komisję Wyborczą, że jeżeli wyborca przyjedzie z tej konkretnej ulicy, w której to się przydarzyło, to każdorazowo komisja ma telefonować do pracownika ewidencji ludności, który będzie im wskazywał, że Jan Kowalski powinien dostać kartkę z okręgu nr 4. Zasada jest taka, iż mimo, że ten wyborca jest w okręgu nr 1 w spisie wyborców - tak jak system ich przyporządkował - to komisja nie dokonuje żadnych skreśleń, natomiast ma uprawnienia do dopisania wyborcy na dodatkowym czystym formularzu po uprzednim potwierdzeniu informacji. W tym wypadku pracownik ewidencji ludności będzie informował daną komisję, że Jan Kowalski należy do okręgu nr 4, więc ma być tam dopisany i ma otrzymać stosowną kartę do głosowania - wyjaśniła dyrektorka KBW w Nowym Sączu.

 

Niewłaściwe karty do głosowania dotyczyły tylko wyborów do rady miasta. 

 

- Dalsze głosowanie odbywa się bez zakłóceń. Karty do głosowania na burmistrza miasta, do rady powiatu oraz do rady sejmiku województwa małopolskiego były wydawane prawidłowo - powiedziała Zofia Martyniak.

paw/mta/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!