Światowi liderzy liczą na wyjaśnienia w sprawie saudyjskiego dziennikarza

Świat
Światowi liderzy liczą na wyjaśnienia w sprawie saudyjskiego dziennikarza
EPA/ALI HAIDER

Okoliczności śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego są głęboko niepokojące - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, wzywając do przeprowadzenia śledztwa. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że "nie jest zadowolony" z wyjaśnień i dodał, że jest możliwe, że saudyjski książę, Muhammad ibn Salman, nie wiedział o śmierci dziennikarza.

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia dziennikarza władze Arabii Saudyjskiej przyznały w nocy z piątku na sobotę, że został on zabity w konsulacie w Stambule. Oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz zginął podczas kłótni i bójki na pięści, do jakiej doszło w placówce między nim a "wieloma osobami".

 

"Wyłaniające się okoliczności śmierci Dżamala Chaszodżdżiego są głęboko niepokojące, w tym szokujące naruszenie Konwencji wiedeńskiej z 1963 r. o stosunkach konsularnych...”, powiedziała Mogherini w oświadczeniu.

 

"Dlatego Unia Europejska, podobnie jak jej partnerzy, nalega na potrzebę przeprowadzenia dokładnego, wiarygodnego i transparentnego dochodzenia, rzucając właściwe światło na okoliczności zabójstwa i gwarantując rozliczenie wszystkich odpowiedzialnych za to" - dodała.

 

Trump niezadowolony

 

- Nie jestem usatysfakcjonowany, dopóki nie znajdziemy odpowiedzi - powiedział Trump, dodając, że sankcje są możliwe, ale wstrzymanie zamówień wojskowych "zaszkodzi nam bardziej, niż mogłoby ich zranić" - podało BBC.

 

Wcześniej w piątek wieczorem czasu lokalnego podczas wizyty w stanie Arizona prezydent Trump zapowiedział, że będzie współpracował z Kongresem w sprawie reakcji USA na śmierć Chaszodżdżiego, ale - jak podkreślił - wolałby, aby ewentualne sankcje wobec Rijadu nie obejmowały anulowania zamówień wojskowych, gdyż kosztowałoby to setki tysięcy amerykańskich miejsc pracy.

 

Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie dotychczasowej bliskiej współpracy USA i Arabii Saudyjskiej. - To nie jest łatwa sytuacja. Potrzebujemy ich, jako przeciwwagi dla Iranu - podkreślił Trump.

 

Wiarygodność oświadczenia władz w Rijadzie w sprawie śmierci dziennikarza podważają niektórzy kongresmeni, zarówno Republikanie, jak i Demokraci, m.in. republikański senator Lindsay Graham i Eliot Engel, wpływowy przedstawiciel Partii Demokratycznej w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

 

Kongresmen Eric Swalwell z Partii Demokratycznej wezwał władze w Rijadzie, by wyjaśniły, co się stało z ciałem zabitego dziennikarza.

 

Minister skarbu USA: za szybko na rozmowy o sankcjach

 

Minister skarbu USA Steven Mnuchin stwierdził w niedzielę, że jest za wcześnie na rozmowy o ewentualnych sankcjach na Arabię Saudyjską w związku z zabójstwem krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

 

Występując na konferencji prasowej w Jerozolimie Mnuchin ocenił, że mówienie o sankcjach "byłoby przedwczesne" przed "pójściem dalej śledztwa i wyjaśnieniem co się stało".

 

Mnuchin ocenił, że ujawnione przez saudyjską stronę informacje ws. Chaszodżdżiego to "dobry pierwszy krok". Podkreślił zarazem, że nie jest on wystarczający.

 

Minister skarbu USA powtórzył, że nie weźmie udziału w przyszłotygodniowej konferencji w Rijadzie. Pojedzie jednak do tego miasta, by spotkać się ze swoim saudyjskim odpowiednikiem. Wizyta ta jest konieczna - podkreślił - w związku z kolejną turą amerykańskich sankcji na Iran, które mają wejść w życie na początku listopada.

 

Przyjaciele Chaszodżdżiego chcą zwrotu ciała

 

Szef Turecko-Arabskiego Stowarzyszenia Mediów Turan Kislakci i przyjaciel Chaszodżdżiego przemawiając przed konsulatem Arabii Saudyjskiej w Istambule zaapelował do władz Arabii Saudyjskiej, by oddały ciało zamordowanego saudyjskiego dziennikarza, aby można było go pochować.

 

- Dajcie nam Dżamala, abyśmy mogli zorganizować jego pogrzeb, aby wszyscy ludzie, którzy się o niego troszczą, światowi przywódcy, mogli przyjechać do Stambułu na pogrzeb - powiedział Kislakci.

 

- Dokładnie 18 dni temu dokonano brutalnego morderstwa. (...) Chcemy sprawiedliwości dla Dżamala, osiemnastu (podejrzanych) to za mało, chcemy tych, którzy wydali polecenie - dodał.

 

Narzeczona Chaszodżdżiego, Hatice Cengiz, zareagowała na wieści o jego śmierci umieszczając późnym wieczorem w sobotę wpis na Twitterze. "Zabrali twą cielesną obecność z mojego świata. Ale twój piękny śmiech pozostanie w mojej duszy na zawsze". Swój tweet opatrzyła trzema hasztagami: #jkhashoggi #JamalKhashoggi#JusticeForJamal.

 

 

Agencja SPA przekazała, że król Salman zarządził restrukturyzację kierownictwa saudyjskiej agencji wywiadowczej.

 

2 października krytyczny wobec rządów następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął.

 

Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Przez ponad dwa tygodnie Rijad konsekwentnie odrzucał oskarżenia o zamordowanie Chaszodżdżiego. 

 

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie