Przewodniczący Europarlamentu za śledztwem w sprawie zamordowania saudyjskiego dziennikarza

Świat
Przewodniczący Europarlamentu za śledztwem w sprawie zamordowania saudyjskiego dziennikarza
PAP/EPA/Erdem Sahin

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wezwał w sobotę do międzynarodowego śledztwa ws. śmierci saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Władze w Rijadzie przyznały, że został on zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule.

"Pilnie potrzebne jest dokładne, międzynarodowe śledztwo, by zbadać dowody i wyjaśnić okoliczności związane ze śmiercią Dżamala Chaszodżdżiego" - napisał w sobotę na Twitterze szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

 

 

Wcześniej także szef Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał do przeprowadzenia śledztwa i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zabójstwa saudyjskiego dziennikarza.

 

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza Arabia Saudyjska przyznała, że został on zabity w konsulacie. Oficjalna saudyjska agencja prasowa Spa poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że Chaszodżdżi zginął podczas kłótni i bójki, do jakiej doszło w konsulacie między nim a "wieloma osobami".

 

Na razie nie wiadomo, co się stało z ciałem dziennikarza.

 

2 października krytyczny wobec rządów księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, aby załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął. Władze Turcji podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie