6 proc. PKB na zdrowie w 2025 r. Sejm przyjął ustawę, odrzucone poprawki opozycji

Polska

Nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do poziomu 6 proc. PKB w 2025 r. - przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którą w piątek uchwalił Sejm. W przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB.

Za nowelizacją głosowało 436 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Sejm odrzucił wszystkie poprawki opozycji, z których większość miała przyspieszyć wzrost finansowania. Przyjęto natomiast poprawkę PiS, doprecyzowującą zapisy ustawy.

 

Rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.

 

MZ szacuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania tej ustawy do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 500 mld zł.

 

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, na które są najdłuższe kolejki.

 

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. jest głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy w październiku prowadzili protest głodowy. Medycy zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie