Morawiecki: powiększamy zdolności przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu

Biznes
Morawiecki: powiększamy zdolności przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu
Polsat News

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dwie wiążące umowy długoterminowe na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami. Polska powiększa możliwości przyjmowania gazu przez terminal w Świnoujściu - powiedział w środę na konferencji z okazji podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki.

- Powiększamy zdolności przyjmowania gazu w terminalu w Świnoujściu z 5 mld metrów sześciennych na 7,5 mld metrów sześciennych" - powiedział Morawiecki.

 

- Wraz z przyjściem rządu Prawa i Sprawiedliwości przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (...) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii - dodał.

 

Ambasador USA: eksport gazu to priorytet prezydencji Trumpa


- Stany Zjednoczone staną się jednym z największych eksporterów LNG, głównie ze względu na rewolucję, jeśli chodzi o gaz łupkowy, jak również zwiększenie naszej produkcji gazu ziemnego" - powiedziała Mosbacher na konferencji.

 

Podkreśliła też, że promocja eksportu energetycznego, w tym gazu LNG, jest kluczowym priorytetem dla prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Przypomniała też o porozumieniu m.in. w tej sprawie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską podpisanym w tym roku przez Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudę.

 

- Stany Zjednoczone były i będą wiarygodnym partnerem dla Polski w przyszłości - zapewniła Mosbacher, zwracając uwagę, że świadczy o tym właśnie podpisanie umów kupna gazu LNG z USA. Podkreśliła też, że polski rząd działa na rzecz tego, żeby polskie bezpieczeństwo energetyczne było zapewnione.

 

Amerykański gaz "dwadzieścia kilka" procent tańszy niż gaz rosyjski 

 

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

 

Prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił, że nie może podać ceny surowca z nowo podpisanych umów. Zapewnił - że "warunki dostaw" są "znakomicie lepsze" i takie pozostaną. - Tu nie ma porównania, jeśli chodzi o umowy z partnerem wschodnim, to jest dwadzieścia kilka procent taniej - mówił szef PGNiG.


Przypomniał, że w 2022 r. "na szczęście" kończy się kontrakt z Gazpromem - PAP i "nie ma od tego odwołania".

 

O zamiarze podpisania tych umów PGNiG informował już w czerwcu. Teraz, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych, podpisał długoterminowe kontrakty. Każda z umów zakłada zakup przez PGNiG po około 1 mln ton LNG (tj. około 1,35 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.

 

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

 

Dostawy od Venture Global Calcasieu Pass oraz Venture Global Plaquemines LNG będą realizowane za pośrednictwem powstających instalacji produkcyjnych w Luizjanie, tj. odpowiednio: Calcasieu Pass LNG w Calcasieu Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2022 r. oraz Plaquemines LNG w Plaquemines Parish o planowanym terminie zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 roku.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie