CNN: Rosja modernizuje instalacje wojskowe w obwodzie kaliningradzkim

Świat
CNN: Rosja modernizuje instalacje wojskowe w obwodzie kaliningradzkim
Google Maps

Według amerykańskiej telewizji, Rosja może modernizować cztery instalacje wojskowe w obwodzie kaliningradzkim. Jak podaje CNN, ulepszenia obejmują bunkry, które w opinii analityków mogą być magazynami broni jądrowej. Podstawą do tych twierdzeń są zdjęcia satelitarne zarejestrowane między 19 lipca a 1 października.

Jak przypomniało CNN, na początku roku pojawiły się zdjęcia lotnicze, które sugerowały, że Rosjanie znacznie zmodernizowali bunkier do przechowywania broni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim. Nowe zdjęcia satelitarne i analizy wykonane przez ImageSat International, komercyjną firmę satelitarną, wydają się potwierdzać, że trwają istotne modernizacje w co najmniej czterech lokalizacjach w regionie.

 

Zestaw zdjęć pokazuje także 40 bunkrów wybudowanych w otoczeniu starszych obiektów w pobliżu Primorska, drugiego co do wielkości rosyjskiego portu nad Bałtykiem. Zdjęcia z 18 lipca pokazują bunkry w budowie; 10 tygodni później są one gotowe.

 

Zdaniem ImageSat International rosyjskie instalacje mogą ułatwić manewry i transfer sił z Kaliningradu do krajów sąsiednich.

 

 

Nowa linia kolejowa i system lądowania

 

Według stacji zdjęcia ukazują także ulepszenia bazy lotniczej Czkalowsk, w tym nową linię kolejową i instalację systemu lądowania, który pozwoliłby samolotom lądować w niekorzystnych warunkach pogodowych. Kolejna partia fotografii przedstawia bazę w Czerniachowsku, gdzie mieści się 152. Brygada Pocisków rosyjskiego wojska.

 

CNN zwraca uwagę, że w lutym baza ta otrzymała nuklearne pociski Iskander, co amerykański oficer obrony nazwał "największym ruchem, jaki widzieliśmy" w kwestii rosyjskiej militaryzacji krajów nadbałtyckich.

 

Obwód kaliningradzki jest jednostką administracyjną Federacji Rosyjskiej, rosyjską eksklawą nad Morzem Bałtyckim.

msl/luq/ CNN
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie