Przedstawiciel OBWE wzywa do respektowania zawieszenia broni na Ukrainie

Świat
Przedstawiciel OBWE wzywa do respektowania zawieszenia broni na Ukrainie
EPA/SERGEY DOLZHENKO

Przedstawiciel OBWE w trójstronnej grupie kontaktowej Martin Sajdik wezwał we wtorek w Mińsku do respektowania zawieszenia broni na Ukrainie, które w ostatnim czasie jest często naruszane.

Sajdik, cytowany przez agencję BiełTA, przypomniał, że naruszanie sprawiło, że w ostatnim czasie przybyło ofiar wśród ludności cywilnej; w ubiegłym tygodniu zginęła kobieta z córką.

 

Podgrupa ds. humanitarnych kontynuowała we wtorek rozmowy dotyczące wymiany jeńców i poszukiwania osób zaginionych w strefie konfliktu. Jak jednak napisała na swoim profilu na Facebooku uczestniczka obrad Iryna Heraszczenko, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, nie ma w tej sprawie żadnego postępu.

 

Heraszczenko przypomniała, że Rosja nie przyznaje się do swoich obywateli, którzy znajdują się w ukraińskich więzieniach.

 

Poinformowała również, że strona ukraińska zdecydowanie zażądała od Rosji i marionetek Kremla z Donbasu, by odwołały przygotowanie tzw.„wyborów”na terenach kontrolowanych przez separatystów. Ukraińcy zwrócili się również do OBWE o wydanie oświadczenia w sprawie nielegalności jakichkolwiek wyborów na terenach okupowanych.

 

Udawane wybory, które Kreml planuje przeprowadzić na terytoriach okupowanych przez FR 11 listopada, nie są zgodne ani z literą, ani z duchem porozumień mińskich i mają na celu zdestabilizowanie sytuacji oraz zerwanie negocjacji pokojowych”- oceniła polityk.

 

Ukraina na razie nie wskazała nowego kierownika swojej delegacji do grupy kontaktowej po odejściu z tego stanowiska na początku października Leonida Kuczmy. Heraszczenko zapowiedziała, że decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Petro Poroszenko.

 

"Będzie to osoba bardzo patriotyczna, bardzo profesjonalna, twardo reprezentująca nasze interesy"- napisała Heraszczenko.

 

Sajdik i Ukraińcy podziękowali w czasie obrad Alexandrowi Hugowi, zastępcy szefa Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na Ukrainie, który zakończył swoją pracę na tym stanowisku.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie