Zakon zapłacił milion zł ofierze księdza pedofila, ale nie rezygnuje z walki w sądzie

Polska
Zakon zapłacił milion zł ofierze księdza pedofila, ale nie rezygnuje z walki w sądzie
Polsat News

Towarzystwo Chrystusowe wypłaciło ofierze księdza pedofila 1 mln zł zadośćuczynienia. - Oczekujemy na doręczenie wyroku z uzasadnieniem i będziemy rozważali napisanie od tego niekorzystnego i niesłusznego dla nas orzeczenia skargę kasacyjną, aby Sąd Najwyższy definitywnie rozstrzygnął, kto ma rację - powiedział mec. Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik chrystusowców.

- Wykonanie prawomocnego wyroku było obowiązkiem wynikającym z przepisów - wyjaśniał mec. Krzysztof Wyrwa, pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego.

 

Sąd Apelacyjny w Poznaniu 2 października podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji o zasądzeniu zadośćuczynienia w kwocie 1 mln zł na rzecz ofiary wydalonego już ze stanu kapłańskiego i ze zgromadzenia zakonnego Romana B. Były kapłan dopuścił się przed laty wielokrotnego molestowania i zgwałcenia małoletniej Katarzyny.


W apelacji przyznano pełnoletniej dziś kobiecie 1 mln zł zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami od 7 maja 2016 r., kwoty 16 tys. zł tytułem comiesięcznej renty za okres od maja 2016 r. do grudnia 2017 r. oraz 800 zł renty miesięcznie płatnej począwszy od stycznia 2018 r.

 

Chrystusowcy zapłacili, bo obawiali się komornika

 

Mec. Krzysztof Wyrwa potwierdził, że Towarzystwo Chrystusowe zdecydowało się nie tylko wypłacić 1 mln zł zadośćuczynienia, ale też zrealizować całe wykonanie wyroku, które zostało określone prawomocnym orzeczeniem Sądu Apelacyjnego. - Zobowiązanie do zapłaty zadośćuczynienia plus renty z wyrównaniem - wszystko zostało uregulowane, łącznie z kosztami (sądowymi - red.) i odsetkami - powiedział mec. Wyrwa.


- Wyrok był prawomocny. Gdybyśmy nie uregulowali tej należności, strona przeciwna mogłaby wnieść sprawę do komornika. Spowodowałoby to kilkanaście procent dodatkowych opłat komorniczych. W związku z tym wyrok wykonaliśmy - dodał.

 

"Chcemy, aby sąd się pochylił nad tym procesem"

 

Pełnomocnik  Towarzystwa Chrystusowego podkreśla, że zapłata zadośćuczynienia nie oznacza rezygnacji ze skargi kasacyjnej na wyrok sądu, który nakazał wzięcie przez zgromadzenie zakonne odpowiedzialności finansowej za czyny swojego byłego członka. - Skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem odwoławczym. Chcemy, aby sąd się pochylił nad tym procesem i ocenił, czy ta odpowiedzialność może być przenoszona ze sprawcy na podmiot, w tym wypadku na zakon, czy nie - powiedział mec. Wyrwa.


Gdyby Sąd Najwyższy uchylił część wyroku Sądu Apelacyjnego w części dotyczącej odpowiedzialności finansowej Towarzystwa Chrystusowego, wtedy przysługiwałoby zgromadzeniu prawo żądania zwrotu poniesionych kosztów wraz z odsetkami.

grz/ml/ KAI, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie