Papież "z dalekiego kraju". 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

Świat

We wtorek obchodzona jest 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski kard. Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku; przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku. Z okazji rocznicy para prezydencka wzięła udział we mszy świętej w bazylice watykańskiej.

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda uczestniczyli rano w mszy przy grobie papieża Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Mszy przewodniczył kardynał Zenon Grocholewski.


Na liturgii byli obecni członkowie polskiej delegacji, przybyłej do Rzymu na rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obecni byli także polscy duchowni, a wśród nich uczestniczący w synodzie biskupów, poświęconym młodzieży, biskup Marian Florczyk.

 

 

"Najważniejszy wybór w historii Polski XX wieku"

 

"40 lat temu stał się cud. Najważniejszy wybór w historii Polski XX wieku dokonał się w Rzymie. Karol Wojtyła, Święty Jan Paweł II, jest pamiętany nie tylko jako zwierzchnik Kościoła, ale też wielki przywódca, który przyczynił się do krzewienia pokoju i wolności na całym świecie" - napisał szef rządu na Twitterze.

 

W związku z rocznicą premier Morawiecki wraz z ministrami po godz. 8 złożył kwiaty pod Krzyżem Papieskim na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

 

 

Do rocznicy odniósł się również marszałek Senatu Stanisław Karczewski, przekonując, że moment wyboru Karola Wojtyły na papieża był "przełomem w historii Kościoła, Polski, Europy i świata". "Wybór 16 października 1978 r. kard. Karola #Wojtyła na #StolicaPiotrowa stał się przełomem w historii Kościoła, Polski, Europy i świata. Niewielu wcześniej zrobiło i dla zwykłego człowieka, i dla całych narodów tyle dobrego, co Święty #Papież - Polak, Wielki Jan Paweł II!" - czytamy we wpisie Karczewskiego.

 

 

16 października, w ósmym głosowaniu trwające od 14 października konklawe wybrało na papieża arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kard. Karola Wojtyłę - 264. zwierzchnika Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy od 456 lat wspólnocie katolickiej przewodził papież, który nie był Włochem. Jan Paweł II był też pierwszym od 1903 r. papieżem, który nigdy nie był urzędnikiem Kurii Rzymskiej.

 

"Świat, nie spodziewał się takiego wyboru" 

 

22 października na placu św. Piotra odbyła się uroczysta msza inaugurująca pontyfikat. W homilii nowy papież wezwał: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Przesłanie to uważane jest za jeden ze społecznych i teologicznych fundamentów pontyfikatu.

 

- Świat nie spodziewał się, że na papieża zostanie wybrany kard. Karol Wojtyła, bo zawsze był wybierany Włoch - powiedział we wtorek w radiowych "Sygnałach dnia" jego wieloletni osobisty sekretarz, kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że w 1978 roku Kościół katolicki stał przed "ogromnym wyzwaniem odnośnie kontaktów ze światem".

 

Dziwisz podkreślił, że "świat, nie spodziewał się takiego wyboru" mimo że - jak wskazał - w trakcie konklawe nazwisko Wojtyły było wymieniane w gronie kardynałów, którzy mogą zostać papieżem. Przypomniał, że wcześniej głowami Kościoła zostawali głównie duchowni z Włoch.

 

- Wiedziałem, że to ogromne wyzwanie da nowego papieża odnośnie Kościoła, a także kontaktów ze światem - dodał.

 

Dopytywany przyznał, że na początku obawiał się pracy w Watykanie "Powiedziałem: Ojcze święty, ja nie mam doświadczenia prac w Watykanie. Są inni, który mają większe doświadczenie (...) Ja wracam do Krakowa, będę służył Kościołowi i będę się modlił za nowego papieża. Oczywiście papież powiedział: Absolutnie zostajesz tutaj, i zostałem" - powiedział Dziwisz.

 

Karol Wojtyła kochał góry 

 

O tym, że Karol Wojtyła kochał góry wiedzą wszyscy. Gdy już został papieżem wakacje najchętniej spędzał w Les Combes we Francji. Był tam aż 10 razy. Burmistrzowie pobliskiej miejscowości bardzo dobrze pamiętają wizyty polskiego papieża. - Ludzie czekali na przejazd papieża każdego ranka, wychodził tu na szlak rano, wracał około. 17. Była rzeka ludzi - mówi Vittorio Anglesio, burmistrz Introd.

 

 

Intensywny pontyfikat

 

Podczas swojej 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie; zwołał dziewięć konsystorzy; mianował 232 kardynałów (łącznie z ogłoszonymi 28 września 2003 r.), w tym 10 Polaków; kanonizował 478 świętych (w tym 9 Polaków oraz dwóch świętych związanych z Polską); beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków); przewodniczył 6 zgromadzeniom generalnym zwyczajnym synodu biskupów, jednemu zgromadzeniu nadzwyczajnemu synodu biskupów, siedmiu zgromadzeniom specjalnym synodu biskupów; przyjął ponad 1350 osobistości politycznych; spotkał się z wiernymi na ponad 1020 audiencjach generalnych.

 

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw. 1 maja 2011 roku Jan Paweł II został beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 został kanonizowany wspólnie z papieżem Janem XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu - urzędującego papieża Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

 

Fotograf Arturo Mari wspomina Ojca Świętego

 

Watykański fotograf wspominał wizytę papieża w siedzibie ONZ. - Kiedy papież zakończył swój wykład, wszyscy przywódcy świata wstali, a szef zgromadzenia powiedział: "Jan Paweł II papież, który zmienił twarz całego świata" - mówił Arturo Mari, autor wielu albumów poświęconych Janowi Pawłowi II; wykonał ponad milion jego zdjęć.

 

 

 

 

paw/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie