Oddał mocz na schody pomnika w Auschwitz. Zapłaci 5 tys. zł grzywny

Polska
Oddał mocz na schody pomnika w Auschwitz. Zapłaci 5 tys. zł grzywny
Flickr/Greger Ravik

19-letni Izraelczyk zapłaci 5 tys. zł grzywny za znieważenie pomnika upamiętniającego ofiary byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau II - orzekł we wtorek Sąd Rejonowy w Oświęcimiu, który przyjął wniosek oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze.

Turysta z Izraela, Zeev K. został zatrzymany 21 marca, po tym, gdy - jak mówią świadkowie - "oddał mocz na schody pomnika w Auschwitz". Widzieli to inni zwiedzający oraz przewodniczka muzeum.

 

19-latek przyznał się do winy. Zaproponował, że dobrowolnie podda się karze i zapłaci grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Po złożeniu wyjaśnień wrócił do Izraela. Na procesie nie był obecny.


Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu został odsłonięty w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau 16 kwietnia 1967 r. Upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.

 

Autorem monumentu jest włoski rzeźbiarz Pietro Cascella, który współpracował ze swym rodakiem, architektem Giorgio Simoncini oraz polskimi artystami Jerzym Jarnuszkiewiczem i Julianem Pałką.


Obecnie pomnik jest miejscem, przed którym hołd ofiarom składają światowi przywódcy odwiedzający Miejsce Pamięci. Wśród nich byli m.in. trzej kolejni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek.

grz/dro/ Jewish.pl, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze