Nastolatki "hajlowały" przy bramie Auschwitz. "Szokujące i bulwersujące zachowanie"

Polska
Nastolatki "hajlowały" przy bramie Auschwitz. "Szokujące i bulwersujące zachowanie"
Facebook/Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Sprawą trzech nastolatek, które przy bramie głównej byłego niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau wykonywały gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia, zajmie się prokuratura rejonowa Kraków Krowodrza - podali w czwartek oświęcimscy śledczy.

Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka poinformował, że doniesienie w tej sprawie złożyło we wtorek Muzeum Auschwitz. - Decyzją krakowskiego prokuratora okręgowego, jednostką, która prowadzi postępowania w tego typu sprawach, jest prokuratura rejonowa Kraków Krowodrza. Tam finalnie trafią wszystkie materiały - powiedział.

 

Muzeum Auschwitz skierowało sprawę do prokuratury, gdy otrzymało od internautów informację oraz zrzut ekranu przedstawiający fotografię trzech nastolatek opublikowaną w mediach społecznościowych.

 

"Szczególnie bolesne zachowanie"

 

- Na zdjęciu zrobionym przed bramą główną byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-II Birkenau widać jak młode osoby wykonują gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia - powiedział rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.

 

Dyrekcja Muzeum skierowała do oświęcimskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi do dwóch lat więzienia, a także znieważenia miejsca pamięci, co zagrożone jest ograniczeniem wolności.

 

- To szokujące i bulwersujące zachowanie - szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne, zwłaszcza gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą, jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz - skomentował Bartyzel.

 

Miejsce zagłady tysięcy Żydów i Polaków

 

Brama główna, zwana też Bramą Śmierci, jest dla wielu osób jednym z symboli całego obozu i Zagłady. Składa się z trzech części. Część centralną stanowi wieża z bramą. Po powstaniu wiosną 1944 r. rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau przez bramę przejeżdżały transporty z deportowanymi do Auschwitz. Byli to w większości skazani na zagładę Żydzi, ale również tysiące Polaków.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób, w tym blisko 500 tys. Polaków.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie