GIF wstrzymał sprzedaż kilkunastu leków na nadciśnienie. Mogą być niebezpieczne dla pacjentów

Polska

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał na terenie całego kraju sprzedaż 15 leków na nadciśnienie. Powodem jest zagrożenie związane z zanieczyszczeniem zawartej w tych medykamentach substancji czynnej valsartanum, którą dostarczał różnym producentom wytwórca z Chin. Ostrzeżenie w tej sprawie wydała też Europejska Agencja Leków.

Informacja o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych dla substancji czynnej wpłynęła poprzez system Rapid Alert z Europejskiej Agencji Leków (EMA).

 

Wspólnotowa agencja alarmuje 

 

EMA zawiadomiła kraje członkowskie o potencjalnym zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem substancji czynnej valsartanum dostarczanej przez chińskiego wytwórcę.

 

Decyzje wstrzymujące w obrocie oznaczają, że do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową wstrzymana została sprzedaż wskazanych serii produktów leczniczych, we wszystkich hurtowniach i aptekach.

 

Apteka może wydać zamienniki

 

- Pacjenci, którzy mają wątpliwości, czy zakupiony przez nich lek jest wstrzymany w obrocie, czy też nie, mogą zweryfikować tę informację w każdej aptece. W przypadku, kiedy wątpliwości się potwierdzą, powinni skontaktować się z lekarzem, który wystawi receptę na zamiennik leku pochodzący od innego producenta, którego leki pozostają w obrocie, bądź też inny lek o podobnym działaniu - poinformował polsatnews.pl Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 

Dodał, że farmaceuci skupiają się na monitoringu dostępności zamienników leków wstrzymanych w obrocie. Na bieżąco śledzą również komunikaty pojawiające się na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

Zakaz może objąć kolejne partie leków 

 

Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego i dalsze rekomendacje Europejskiej Agencji Leków.

 

Wszystkie decyzje dotyczące wstrzymania w obrocie produktów leczniczych publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

W związku z zaistniałą sytuacją, GIF nie wyklucza kolejnych decyzji wstrzymujących w obrocie.

 

Jak pisze "Gazeta Prawna", przepisy nie zabraniają zaopatrywać się w substancje czynne w Azji. Większość europejskich producentów kupuje je w Chinach oraz Indiach, bo są dużo tańsze.

 

polsatnews.pl, Gazeta Prawna

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie