"Wstępne wyniki sekcji zwłok potwierdzają fakt niedotlenienia i niewłaściwej akcji reanimacyjnej"

Polska

- Według wstępnych wyników sekcji zwłok Piotra Pawłowskiego wynika, że wystąpił u niego nasilony, obustronny obrzęku mózgu, co potwierdza fakt niedotlenienia i niewłaściwej akcji reanimacyjnej - poinformowała w poniedziałek pełnomocnik rodziny zmarłego mec. Beata Bosak-Kruczek. Sprawą śmierci prezesa Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji zajęła się prokuratura.

- Otrzymaliśmy wstępny wynik badania sekcyjnego. Potwierdził on, że były cechy nasilonego obustronnego obrzęku mózgu, co potwierdza fakt niedotlenienia i niewłaściwej akcji reanimacyjnej w postaci niezaintubowania oraz cechy niewydolności krążeniowo-oddechowej - powiedziała pełnomocniczka rodziny zmarłego Piotra Pawłowskiego Beata Bosak-Kruczek. Dodała, że na ostateczne wyniki trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.

 

Prokuratura nie informuje

 

Obecnie sprawę śmierci Pawłowskiego prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. Śledczy czekają teraz na przekazanie wstępnych wyników sekcji, ale jak zastrzegają, nawet po ich uzyskaniu nie będą w tym zakresie przekazywać informacji mediom.

 

Beata Bosak-Kruczek zaznaczyła, że Ewa Pawłowska, żona zmarłego złoży oświadczenie o wyrażeniu zgody na zwolnienie lekarzy z tajemnicy lekarskiej. Zgoda jest potrzebna, by można było ich przesłuchać.

 

Pogrzeb Piotra Pawłowskiego odbędzie się w najbliższy czwartek, o godz. 14 na Cmentarzu Bródnowskim.

 

W ubiegłym tygodniu mec. Beata Bosak-Kruczek informowała, że dokumentacja medyczna oraz przebieg akcji ratunkowej w domu Piotra Pawłowskiego dają prawo podejrzewać, że doszło do błędu medycznego. - Lekarz stał w pokoju, w kącie, z tabletem z ręku. Nie dotknął nawet pana Piotra, nie zbadał, nie uczestniczył w aktywny sposób w reanimacji - przekazała Bosak-Kruczek.

 

O śmierci Piotra Pawłowskiego poinformowała 8 października Fundacja Integracja.

 

Pawłowski miał 52 lata. Od ponad 25 lat działał na rzecz niepełnosprawnych. "Od ponad 25 lat był aktywnym dziennikarzem, działaczem społecznym, pracującym na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. Był ambasadorem przemian społecznych w naszym kraju. Twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji" - podkreślono na stronie internetowej Integracji.

 

Pawłowski ukończył Instytut Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowe Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.

 

Za swoje działania uhonorowany został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich i Medalem Rzecznika Praw Dziecka.

 

Jako pierwsze o wstępnych wynikach sekcji zwłok poinformowało Radio Zet.

ml/ PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie