Agitacja w parafii w Tarnowie. Ksiądz wymienia kandydata PiS i mówi, że "na niego warto zagłosować"

Polska
Agitacja w parafii w Tarnowie. Ksiądz wymienia kandydata PiS i mówi, że "na niego warto zagłosować"
pixabay.com/

"Za tydzień wybory. (...) przypominam, że głosowanie na wrogów Ojczyzny to grzech. A na prezydenta kandyduje Kazimierz Koprowski (PiS) i na niego warto zagłosować, oczywiście zgodnie z sumieniem" - miał powiedzieć proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Tarnowie podczas ogłoszeń parafialnych. Poinformował o tym na Facebooku Marcin Pulit.

Jak napisał na swoim profilu na Facebooku Marcin Pulit, były prezes i redaktor naczelny Radia Kraków, ksiądz miał wygłosić te słowa "na zakończenie mszy":

 

"Za tydzień wybory. Oczywiście głosujemy zgodnie z własnym sumieniem, ale przypominam, że głosowanie na wrogów Ojczyzny to grzech. A na prezydenta kandyduje Kazimierz Koprowski (PiS) i na niego warto zagłosować, oczywiście zgodnie z sumieniem".

 

 

Na stronie internetowej parafii w zakładce "Ogłoszenia parafialne" wśród różnych informacji jest też apel: "Głosujmy zgodnie z sumieniem. Jednak popieranie wrogów Ojczyzny i Kościoła jest poważnym nieporządkiem moralnym".

 

 

screen ze strony parafii św Stanisława Kostki w Tarnowie

 

W wyborach na prezydenta Tarnowa startuje pięciu kandydatów. Są nimi: Tomasz Olszówka (Nasze Miasto Tarnów), Sławomir Błaszczak (SLD-Lewica-Razem), Kazimierz Koprowski (PiS), Seweryn Partyński (Kukiz'15) oraz Roman Ciepiela (Koalicja Obywatelska).

 

Kodeks wyborczy

 

Według obowiązujących przepisów prawa wyborczego mówienie w kościele, na kogo głosować, nie jest zakazane.

 

W 2013 r. Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotował projekt ustawy zakazujący agitacji w kościołach. Został odrzucony głosami Prawa i Sprawiedliwości i Solidarnej Polski. 

 

Posłowie Platformy Obywatelskiej deklarowali chęć dyskusji o projekcie w komisjach sejmowych. Art. 108 Kodeksu wyborczego, dot. zakazu agitacji, zabrania prowadzenia jej m.in. w szkołach, sądach i wojsku.

 

 

 

maw/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie