Sto pomników w Mediolanie, a na żadnym nie ma kobiety

Świat
Sto pomników w Mediolanie, a na żadnym nie ma kobiety
Pixabay.com

Spośród stu pomników stojących w Mediolanie żaden nie jest dedykowany kobiecie. Spis pomników w stolicy Lombardii sporządzili były lokalny polityk i fotograf, którzy zwrócili uwagę na to, że na piedestale figurują wyłącznie mężczyźni.

Pomniki na placach, skwerach i w parkach upamiętniają włoskich patriotów, artystów, literatów, dziennikarzy i inne wielkie osobistości, przede wszystkim mediolańczyków i osób związanych z miastem.

 

Ale, jak zauważył dziennik "Corriere della Sera", dopiero spis monumentów uświadomił, że takiego zaszczytu nie dostąpiła żadna znana kobieta.

 

Postacie kobiet są anonimowe

 

Katalog pomników opracowali były radny centrolewicy, lekarz Giuseppe Landonio i fotograf Giuseppe Cozzi. Postanowili je sfotografować, między innymi po to, by udokumentować w jakim są stanie. Odkryli przy okazji, że jedyne postaci kobiece są kompletnie anonimowe. To na przykład współczesne dzieło "Trzy gracje" rzeźbiarza Salvatore Fiume czy statua Italia Turrita, czyli personifikacja Włoch i narodu włoskiego.

 

 

 

Landonio i Cozzi sami sporządzili listę zasłużonych kobiet, które według nich powinny być upamiętnione. Przywołali pisarkę i poetkę Adę Negri, dziennikarkę i literatkę Camillę Cederne, śpiewaczkę Marię Callas. Podkreślili jednocześnie, że należy pomyśleć o jakiejś formie przywrócenia pamięci o kobietach i uznania ich roli w historii Mediolanu.

 

WIDEO: Tydzień Mody w Mediolanie. Błyszczały wybiegi, ale modnie było też na ulicy

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie