Podpisano umowę o sprzedaży radomskiego lotniska. Morawiecki: miasto stoi przed wielką szansą

Biznes
Podpisano umowę o sprzedaży radomskiego lotniska. Morawiecki: miasto stoi przed wielką szansą
Polsat News

Umowa w sprawie sprzedaży radomskiego lotniska Przedsiębiorstwu Państwowemu Porty Lotnicze została podpisana w sobotę rano - poinformował na briefingu w Radomiu prezes PPL Mariusz Szpikowski. - Miasto stoi przed wielką szansą, by swój rozwój przełożyć na życie mieszkańców - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- Dzięki zawarciu tej umowy możliwe było wyznaczenie PPL przez ministra Wojciecha Skurkiewicza oraz ministra Mikołaja Wilda (pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego – red.) jako zarządzającego portem w Radomiu - powiedział dziennikarzom prezes PPL Mariusz Szpikowski.

 

"To jest wielka przyszłość dla Radomia" 

 

- Zwiększenie przepustowości portu w Radomiu do 10 mln pasażerów jest wielką sprawą; miasto stoi przed wielką szansą, by swój rozwój przełożyć na życie mieszkańców - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania uzgodnienia ws. zarządzania lotniskiem w Radomiu przez "Porty Lotnicze".

 

Oświadczenie zostało podpisane przez pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaja Wilda oraz wiceszefa MON i kandydata na prezydenta Radomia Wojciecha Skurkiewicza.

 

- To jest wielka przyszłość dla Radomia. Zwiększenie przepustowości portu, czy zbudowanie tego portu do wielkości zdolnej do przyjęcia 10 mln pasażerów, portu, który będzie spójny z rozwojem, koncepcją infrastruktury lotniczej, komunikacyjnej Rzeczpospolitej Polskiej - jest dla Radomia wielką sprawą - mówił szef rządu.

 

Skurkiewicz: port w Radomiu będzie w stanie odciążyć lotnisko Chopin

 

- To, co udało się tutaj zrobić, podpisanie tej pierwszej umowy i wielka, potężna inwestycja, którą minister Wojciech Skurkiewicz tutaj dla Radomia przyprowadził, wielkości ponad 1 mld zł, jest bardzo ważna z punktu widzenia tworzenia realnych miejsc pracy - dodał Morawiecki.

 

W opinii szefa rządu Radom stoi przed wielką szansą, żeby swój rozwój przełożyć na życie mieszkańców. Dodał, że chodzi o to, by mieszkańcy Radomia wykorzystywali bardzo dobre położenie miasta. - W końcu nie tak daleko do Warszawy, Łodzi, Krakowa czy Kielc. To musi być wielka przewaga Radomia - podkreślił premier.

 

Dodał, że "bardzo ważnym elementem infrastruktury dla całego Radomia" są także nowe linie kolejowe, które "teraz remontujemy i przyspieszamy z nimi". Chodzi o modernizację linii kolejowej z Warszawy do Radomia, która ma zakończyć się w najbliższych latach.

 

Wild podkreślił, że "dziś rzeczywiście jest szczególny dzień - dzień, który jest zwieńczeniem wielomiesięcznych negocjacji, ustaleń i pracy". - Jest to jednocześnie początek dosyć istotnych, bardzo dobrych zmian dla całego regionu, nie tylko dla samego Radomia - dodał.

 

Jak wskazał, port w Radomiu będzie w stanie odciążyć lotnisko Chopina. Dodał, że rozbudowa sieci drogowej i kolejowej może zapewnić dojazd na lotnisko w Radomiu w ciągu godziny. - To staje się bardzo atrakcyjną alternatywą dla innych form podróżowania - ocenił.

 

"Spełniają się marzenia wielu radomian" 

 

Wild przekonywał, że to bardzo dobra "decyzja inwestycyjna", na której zyskają mieszkańcy Radomia i Mazowsza. Powiedział, że w koncepcji przygotowania Centralnego Portu Komunikacyjnego przewidziane zostało połączenie kolejowe pomiędzy CPK a Radomiem, które umożliwi dojazd w 35 minut. - Również ta inwestycja sprawi gigantyczny impuls rozwojowy dla całego regionu - zaznaczył.

 

W opinii Skurkiewicza to historyczny moment dla Radomia. - Od dziś rozpoczynamy dynamiczny rozwój nie tylko Radomia, ale całego regionu radomskiego - wskazał.

 

Inwestycja, która - jak mówił - "pochłonie miliard złotych i podniesie rangę, podniesie Radom, region na zupełnie inny poziom - poziom rozwoju infrastrukturalnego, poziom, który przysługuje tym największym miastom". - Spełniają się marzenia wielu radomian, wręcz pokoleń naszych rodaków". 

 

Lubnauer i Schetyna o zakupie lotniska

 

O transakcję zapytani zostali liderzy Koalicji Obywatelskiej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer.

 

 

- Jeżeli to lotnisko ma być wykupione przez państwo, żeby państwo do niego dopłacało a równolegle słyszymy o 30-40 miliardach, które mają być wydawane na nowe, międzynarodowe lotnisko to po co jest to lotnisko w Radomiu, po co jest lotnisko w Modlinie, po co jest Okęcie? To przecież jest absurd. To znaczy, że tam naprawdę ktoś postradał zmysły i tym kimś jest premier polskiego rządu. I to jest wstyd - powiedział lider PO.

 

Według Katarzyny Lubnauer zakup lotniska - "kiedyś bardzo nieudana inwestycja pisowskiego prezydenta Radomia". 

 

- To dowód, że PiS nie kieruje się troską o grosz publiczny a jedynie propagandą. Jak dodała, radomski port lotniczy nie ma żadnej wartości ekonomicznej, zaś pieniądze przeznaczone na jego zakup powinny pójść na podwyżki dla pielęgniarek, dla nauczycieli, dla urzędników.

 

 

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie