Opole: kandydaci na prezydenta zrezygnowali z debaty zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski

Polska
Opole: kandydaci na prezydenta zrezygnowali z debaty zorganizowanej przez Uniwersytet Opolski
Flickr/Dariusz Sieczkowski

- Chcieliśmy przedstawić nasze przemyślenia, pomysły, programy, dzięki którym mieszkańcy Opola mogliby wybrać ich zdaniem najlepszego kandydata" - powiedziała wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Powodem rezygnacji kandydatów był brak zgody organizatora na udział w niej mediów.

 

Na wspólnej konferencji prasowej wystąpiła wicewojewoda Violetta Porowska (Zjednoczona Prawica), Barbara Kamińska (Koalicja Obywatelska), Apolonia Klepacz (SLD), poseł Paweł Grabowski (Kukiz'15) i Marcin Gambiec (KWW Marcina Gambca).

 

Wśród uczestników zabrakło starającego się o reelekcję prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego (KWW Arkadiusza Wiśniewskiego), z którego listy - co przypomnieli członkowie innych sztabów wyborczych - startuje do rady miasta rektor Uniwersytetu Opolskiego.

 

- Dowiedzieliśmy się, że debata, dzięki której o naszych planach i propozycjach mogli za państwa pośrednictwem dowiedzieć się mieszkańcy Opola, odbędzie się bez udziału mediów. Nie przyjdzie na nią także urzędujący prezydent Opola. Nie wezmę udziału w debacie, gdzie nie ma starającego się o ponowny wybór prezydenta, ani dziennikarzy - oświadczyła Apolonia Klepacz.

 

Zdaniem Violetty Porowskiej dyskusje, podczas których kandydujący na publiczne urzędy osoby mogą zaprezentować swoje programy i przemyślenia, z definicji powinny być obsługiwane przez media.

 

- Chcieliśmy przedstawić nasze przemyślenia, pomysły, programy, dzięki którym mieszkańcy Opola mogliby wybrać - ich zdaniem - najlepszego kandydata. Po raz kolejny urzędujący prezydent, którego udział w takich spotkaniach powinien być obowiązkowy, nie chce w dyskusji zmierzyć się ze swoimi przeciwnikami, a Uniwersytet Opolski zadecydował, że debata odbędzie się bez dziennikarzy. W takiej sytuacji rezygnujemy z udziału w takim spotkaniu - powiedziała Porowska.

 

Według Barbary Kamińskiej, Wiśniewski odmawiając udziału w trzecim już spotkaniu pokazuje, że nie zależy mu na dialogu. Kamińska uznała także, że przez wyeliminowanie mediów z udziału w debacie złamano obyczaj praktykowany na przestrzeni ostatnich kilku kampanii wyborczych.

 

Paweł Grabowski wyraził zdziwienie z udziału Wiśniewskiego w kampanii, w której nie zamierza uczestniczyć w dyskusji z innymi uczestnikami wyborów.

 

- Jako stojący przed państwem kandydaci reprezentujemy różne środowiska, z których składa się miasto Opole. Pan prezydent woli otaczać się jednak klakierami, którzy na portalu społecznościowym wychwalają jego osiągnięcia, a tych którzy ośmielają się mieć inne zdanie, po prostu usunie ze znajomych. Po raz trzeci nie uczestnicząc w debacie, pan prezydent pokazuje, gdzie ma swoich mieszkańców - uważa poseł.

 

Marcin Gambiec w imieniu wszystkich uczestniczących w konferencji prasowej kandydatów zapewnił mieszkańców Opola, że są gotowi jeszcze przed wyborami spotkać się na debacie i w obecności mediów podjąć dyskusję nad przyszłością stolicy regionu.

 

- To my jesteśmy dla Opola - przypomniał Gambiec.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie