USA: kongres wzmocnił naciski na Trumpa w sprawie zaginionego dziennikarza

Świat
USA: kongres wzmocnił naciski na Trumpa w sprawie zaginionego dziennikarza
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Amerykańscy ustawodawcy z obu partii w ostatnich dniach wzmocnili naciski na administrację prezydenta Trumpa w celu wyjaśnienia losów Dżamala Chaszodżdżiego - saudyjskiego opozycyjnego komentatora zaginionego w ubiegłym tygodniu w Stambule.

Republikański senator Lindsay Graham powiedział reporterom, że Arabia Saudyjska "słono zapłaci" jeśli to agenci tego państwa - jak przekonana jest większość mediów amerykańskich - zamordowali Dżamala Chaszodżdżiego, mieszkającego w stanie Wirginia pod Waszyngtonem saudyjskiego komentatora politycznego, współpracownika dziennika “The Washington Post".

 

Media w USA: zamordowany przez agentów "pustynnego królestwa"

 

Jak wynika z informacji amerykańskich mediów, Chaszodżdżi, saudyjski opozycyjny komentator polityczny, został zamordowany przez agentów "pustynnego królestwa" kiedy w ubiegłym tygodniu wszedł do konsulatu generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule. Chaszodżdżi ostatni raz był widziany żywy przed wejściem do konsulatu, do którego przyszedł, aby załatwić sprawy rozwodowe, bo zamierzał ponownie się ożenić.

Jak ustalili dziennikarze telewizji NBC, na podstawie analizy zdjęć ekranu smartfonu Chaszodżdżiego, po raz ostatni odczytał on swoje SMS-y przed wejściem do konsulatu. Nie odczytał już późniejszych, które nadeszły kiedy znajdował się już w konsulacie.

 

Embargo na sprzedaż broni dla reżimu w Rijadzie

Wyjaśnienia losów Chaszodżdżiego domagają się republikanie i demokraci, niezależnie od ideologicznego zabarwienia. Kongresmeni żądają, aby w przypadku wykazania, że to Arabia Saudyjska jest odpowiedzialna za zaginięcie i prawdopodobnie - jak wskazuje większość poszlak - zamordowanie Chaszodżdżiego, ukarać Arabię Saudyjską sankcjami w tym wprowadzeniem embarga na sprzedaż broni dla reżimu w Rijadzie.

 

Senator Rand Paul przedstawiciel libertariańskiego skrzydła Partii Republikańskiej w komentarzu opublikowanym w internetowym wydaniu miesięcznika “The Atlantic” stwierdził, że " ten opresyjny reżim musi być pociągnięty do odpowiedzialności"

"Stany Zjednoczone nie mają żadnego interesu, aby go popierać, bezpośrednio czy pośrednio” - dodał.

 

Paul nie musiał przekonywać o tym senatora Boba Menendeza, demokratę ze stanu New Jersey. Menendez, zablokował sprzedaż Arabii Saudyjskiej za miliard dolarów 60 tys. bomb naprowadzonych laserowo na cel.

Senator Menendez jest najwyższym rangą demokratą w komisji spraw zagranicznych Senatu, czyli faktycznym wiceprzewodniczącym komisji, która opiniuje duże transakcje sprzedaży amerykańskiej broni za granicę.

 

Ukaranie dygnitarzy, którzy złamali prawa człowieka

Komisja w oficjalnym liście do prezydenta Trumpa dała mu 120 dni aby zadecydował, czy objąć amerykańskimi sankcjami jakiegokolwiek obcokrajowca, który mógł być odpowiedzialny za zaginięcie Chaszodżdżiego. Takie ultimatum przywódcy senackiej komisji wydali administracji prezydenta Trumpa na podstawie przyjętej przez Kongres w roku 2016 tzw. “ustawy Magnitskiego".

 

Ustawa, przewiduje ukaranie amerykańskimi sankcjami obcych dygnitarzy, którzy dopuścili się łamania praw człowieka, bądź przestępstw kryminalnych. Została nazwana “ustawą Magnitskiego” na cześć rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego, który ujawnił korupcyjne praktyki sięgające najwyższych kręgów władzy na Kremlu. Magnitski zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w moskiewskim areszcie śledczym w 2009 r.

 

"Bezpodstawne kłamstwa" 

 

Arabia Saudyjska odrzuca oskarżenia o zamordowanie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w piątek późnym wieczorem saudyjski minister spraw wewnętrznych Abd al-Aziz ibn Saud w relacji Saudyjskiej Agencji Prasowej SPA.

 

Określił on oskarżenia, według których władze Arabii Saudyjskiej nakazały zamordowanie Chaszodżdżiego jako "bezpodstawne kłamstwa" mające na celu podkopanie pozycji rządu tego kraju.

 

Chaszodżidżi wszedł 2 października do budynku konsulatu generalnego Arabii Saudyjskiej w tureckim Stambule w celu uzyskania dokumentów niezbędnych do rozwodu. Zamierzał się bowiem powtórnie ożenić. Nigdy jednak z niego nie wyszedł.

 

Wyjaśnienia losów Chaszodżdżiego domagają się amerykańscy kongresmeni i to zarówno republikanie jak i demokraci, niezależnie od ideologicznego zabarwienia.

 

Żądają oni, aby w przypadku wykazania, że to Arabia Saudyjska jest odpowiedzialna za zaginięcie i - jak wskazuje większość poszlak - zamordowanie Chaszodżdżiego, ukarać ją sankcjami w tym wprowadzeniem embarga na sprzedaż broni dla reżimu w Rijadzie.

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie