Neutralizacja min w Zatoce Gdańskiej. Trzydniowy zakaz korzystania z kąpielisk

Polska

W czwartek Marynarka Wojenna rozpocznie neutralizację min na wodach Zatoki Gdańskiej. Przez trzy dni obowiązuje zakaz korzystania z kąpielisk w Gdyni, Sopocie i Kosakowie. Saperzy unieszkodliwią poniemieckie miny typu "GC" z czasów II wojny światowej. Według specjalistów, to jedne z najgroźniejszych materiałów wybuchowych, jakie można znaleźć na dnie Morza Bałtyckiego.

Miny, które zlokalizowano już w kwietniu, zostaną uniesione przy pomocy specjalnych balonów na wysokość ok. metra nad dnem morza. W ten sposób żołnierze będą w stanie przetransportować niewybuchy po wodach Zatoki Gdańskiej i zneutralizować na wysokości Kępy Redłowskiej. 

 

- Niewielki ładunek wybuchowy ma rozsadzić zapalnik miny i w ten sposób zneutralizować groźbę jej wybuchu. Detonacji nie będzie, bo mogłyby ucierpieć zabudowania przy nabrzeżu - poinformowała reporterka Polsat News Anna Gonia-Kuc.

 

W czwartek, piątek oraz w sobotę obowiązuje zakaz wchodzenia do morza w rejonie prowadzonych działań. W każdej minie typu "GC" jest 1000 kg ładunku wybuchowego. Promień rażenia dla człowieka przebywającego w wodzie może dochodzić nawet do 10 km.

 

ZOBACZ: saperzy wydobyli z Bałtyku trzy bomby lotnicze.

 

 

ZOBACZ: saperzy wywieźli półtonową bombę.

 

 

 

paw/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie