Zwiedzający chcieli wynieść cegły z muzeum Auschwitz-Birkenau. Dobrowolnie poddali się karze

Polska
Zwiedzający chcieli wynieść cegły z muzeum Auschwitz-Birkenau. Dobrowolnie poddali się karze
Polsat News

Zarzuty kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury usłyszeli obcokrajowcy, którzy w sobotę wynosili z Muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium. - Oboje przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze - poinformował sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 16.

 

Turyści z Węgier: 30-letnia kobieta i 36-letni mężczyzna zwiedzali w sobotę Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Inna para obcokrajowców zauważyła, że chowają do torby cegły z ruin krematorium i natychmiast zawiadomiła ochronę. Na miejsce została wezwana policja.

 

- Jedna z podejrzanych osób została zatrzymana na terenie byłego obozu, druga poza nim - powiedział sierżant Mateusz Drwal. Czynności były prowadzone pod kątem kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. 

 

Węgrzy dobrowolnie poddali się karze. To rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 1,5 tys. zł grzywny od osoby. Karą ma być także podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez jego umieszczenie na miesiąc na tablicy w sądzie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie