Grupa przestępcza handlująca papierosami rozbita. Skarb Państwa stracił ok. 3,6 mln zł

Polska
Grupa przestępcza handlująca papierosami rozbita. Skarb Państwa stracił ok. 3,6 mln zł
Policja Podkarpacka

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem papierosami bez akcyzy rozbiła podkarpacka policja. Skarb Państwa stracił na tym procederze ponad 3,6 mln zł. Zatrzymanych zostało sześcioro podejrzanych.

Jak poinformowała rzeczniczka podkarpackiej policji nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, zorganizowana grupa przestępcza, która zajmowała się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dystrybucją papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy działała w rejonie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Korczowej.

 

- Śledztwo wykazało, że w okresie od maja do listopada 2017 r. grupa wprowadziła do obrotu ponad 213 tysięcy paczek papierosów, czym doprowadziła Skarb Państwa do straty przekraczającej 3,6 mln zł, wynikającej z uszczuplenia podatku akcyzowego - zaznaczyła nadkom. Tabasz-Rygiel.

 

Organizatorem procederu był 28-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego

 

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu, która postawiła podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Grozi im za to do pięciu lat pozbawienia wolności. Wśród sześciorga podejrzanych są dwie kobiety. Wszyscy są mieszkańcami powiatów: strzyżowskiego, jarosławskiego i krośnieńskiego.

 

- Zebrane dowody potwierdziły, że te osoby były ze sobą powiązane, tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań, których celem było popełnianie przestępstw skarbowych. Organizatorem tego nielegalnego procederu był 28-letni mieszkaniec powiatu strzyżowskiego - poinformowała rzeczniczka podkarpackiej policji.

 

Kupowali papierosy na przygranicznych bazarach

 

Według ustaleń policji, mężczyzna sam lub za pośrednictwem innych osób nabywał na przygranicznych bazarach od Ukraińców papierosy pochodzące z zagranicy, przechowywał je i organizował system dystrybucji na terenie Podkarpacia.

 

- Pozostali podejrzani brali udział w kupowaniu papierosów, po czym przewozili je do miejsc, gdzie były ukrywane - dodała.

 

Wobec trojga podejrzanych - 52-letniego mężczyzny i dwóch kobiet w wieku 27 i 47 lat - prokurator zastosował dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wobec pozostałych trzech wnioskował do sądu o zastosowanie aresztów, ale Sąd Rejonowy w Przemyślu nie uwzględnił tego wniosku i zastosował wobec trzech podejrzanych w wieku 22, 28 i 29 lat policyjny dozór, zakaz kontaktowania się z podejrzanymi oraz poręczenie majątkowe.

 

Podczas przeszukań w 11 miejscach na terenie województwa podkarpackiego policjanci znaleźli łącznie ponad 1,3 tys. paczek papierosów, prawie 2,5 tys. sztuk papierosów luzem, a także około 4 kg krajanki tytoniowej oraz alkohol bez akcyzy.

 

Nielegalny proceder grupy rozpracowali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie