Protestowali przeciwko Putinowi. Sąd skazał ich na 10 i 15 dni aresztu

Świat
Protestowali przeciwko Putinowi. Sąd skazał ich na 10 i 15 dni aresztu
Pixabay.com

Sąd w Petersburgu skazał na kary 10 i 15 dni aresztu trzy osoby w związku z demonstracją w niedzielę, w dniu urodzin prezydenta Władimira Putina. Aktywiści rozwinęli tego dnia na jednej z ulic transparent z napisem "Długich lat więzienia".

Wyroki zapadły w poniedziałek. Sąd skazał Andrieja Grafa na 15 dni aresztu, a Włada Iwanczo i Iwana Rubcowa - na 10 dni aresztu. Aktywiści zostali oskarżeni o naruszenie przepisów o trybie organizacji zgromadzeń publicznych, przy czym Graf według sądu naruszył je powtórnie.

 

Jednak niezależne media twierdzą, że Graf nie uczestniczył w demonstracji, a po prostu przejeżdżał tamtędy na hulajnodze. Sąd nie zgodził się jednak na zbadanie nagrania wideo z zatrzymania Grafa ani na przesłuchanie świadków.

 

Policja zatrzymała w niedzielę w związku z tą akcją także czwartą osobę, Swietłanę Utkinę. Nie stanęła ona dotąd przed sądem, ponieważ zasiada w lokalnej komisji wyborczej i na jej pociągnięcie do odpowiedzialności administracyjnej musi wyrazić zgodę prokuratura.

 

Akcje z hasłami nieprzychylnymi wobec rosyjskiego prezydenta odbyły się w niedzielę także w Moskwie i Kazaniu. Policja zatrzymała łącznie 10 osób.

 

las/  PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie