Nawalny skazany na 30 dni aresztu za demonstracje przeciw Putinowi

Świat
Nawalny skazany na 30 dni aresztu za demonstracje przeciw Putinowi
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Jeden z przywódców rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został we wtorek skazany na 30 dni aresztu administracyjnego w związku z demonstracjami przeciw prezydentowi Władimirowi Putinowi, które odbyły się - na wezwanie Nawalnego - 5 maja w wielu miastach Rosji.

Nawalny stanął przed sądem w Moskwie oskarżony w dwóch sprawach o wykroczenie. Sąd najpierw skazał opozycjonistę na 30 dni aresztu za powtórne naruszenie trybu organizacji zgromadzeń publicznych. Oczekiwany jest jeszcze wyrok za drugie wykroczenie, które zarzucono Nawalnemu - niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariusza policji.

 

Współpracownicy Nawalnego zapewniali po pierwszym wyroku sądu, że kara aresztu, jeśli sąd orzeknie ją w obu przypadkach, nie może się sumować.

 

Demonstracje pomimo braku zgody

 

Nawalny został zatrzymany 5 maja w centrum Moskwy na demonstracji, odbywającej się na dwa dni przed zaprzysiężeniem Putina na nową kadencję prezydencką. Protesty przeciwko Putinowi odbyły się tego dnia również w innych miastach Rosji.

 

Demonstrację w stolicy Nawalny organizował mimo braku zgody władz miejskich. Policja brutalnie zatrzymywała zgromadzonych. Uczestników protestu atakowali również uzbrojeni w nahajki ludzie podający się za członków formacji kozackich. Nawalny zapewniał, że został zatrzymany przez ludzi ubranych po cywilnemu. Sąd podczas rozprawy odmówił rozpatrzenia zdjęć i nagrań wideo momentu zatrzymania opozycjonisty.

 

Nawalny, który nie został dopuszczony do wyborów prezydenckich w Rosji, zarzucił Putinowi, że objął faktycznie "carską" władzę po nieuczciwej - w ocenie opozycjonisty - elekcji 18 marca.

 

Policja podczas protestów 5 maja zatrzymała łącznie około 1600 osób we wszystkich miastach, gdzie odbyły się demonstracje, w tym około 700 ludzi w Moskwie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie