"Zanik raf koralowych, bieda i głód już w 2040". Raport o zmianach klimatycznych

Technologie
"Zanik raf koralowych, bieda i głód już w 2040". Raport o zmianach klimatycznych
EPA/PERRY DUFFIN

Trzeba zrobić wszystko, by uniknąć globalnego wzrostu temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza - to jest główny wniosek najnowszego raportu IPCC, który będzie naukową podstawą do negocjacji na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Wynika z niego, że poważne skutki ocieplenia możemy poczuć już za 22 lata.

Raport IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) został opublikowany w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w Incheon w Korei Płd. Zespół autorski raportu liczył 91 naukowców z 40 krajów. Treść opiera się na sześciu tys. publikacji naukowych. Podczas konsultacji, naukowcy i rządy zgłosiły 42 tys. uwag i poprawek. Ostateczne brzmienie raportu przyjęto w drodze konsensusu.

 

Główna konkluzja raportu jest taka, że wzrost średniej globalnej temperatury o 1,5 stopnia do końca wieku będzie miał znacznie poważniejsze skutki, niż wcześniej sądzono. Zatem tą właśnie wielkość należy traktować jako ostatni próg bezpieczeństwa, poza którym zmiany klimatyczne mogą stać się nieodwracalne. Wcześniej, m.in. w globalnym porozumieniu klimatycznym z Paryża, wskazywano 2 stopnie jako granicę bezpieczeństwa.

 

Raport wskazuje, że przy obecnym tempie wzrostu gazów cieplarnianych, ten próg bezpieczeństwa zostanie osiągnięty w 2040 roku. Ma on się wiązać z "masowym wymarciem raf koralowych, pożarami, zalaniem wybrzeży, suszami, wzrostem biedy i głodu".

 

Aby tego uniknąć, zdaniem autorów raportu, trzeba w kilka lat zmodyfikować globalną ekonomię. Szacują, że kosztowałoby to 54 biliony dolarów. Uważają, że technicznie jest to możliwe - ale politycznie mało prawdopodobne.

 

IPCC to organizacja międzyrządowa działająca w obszarze nauk o klimacie. Panel został stworzony w 1988 r. przez Program Ochrony Srodowiska ONZ i Swiatową Organizację Meteorologiczną. Głównym celem IPCC jest dostarczanie decydentom naukowo zweryfikowanych dowodów zmian klimatycznych i wskazywanie potencjalnych scenariuszy ograniczania skutków. IPCC w 2007 r. została uhonorowana - wraz z byłym wiceprezydentem USA Alem Gore - Pokojową Nagrodą Nobla. W Polsce współpracę z IPCC koordynuje Ministerstwo Środowiska

 

jm/ NYT PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie