Szef poprzedniego szczytu klimatycznego: rządy są nieprzygotowane do obrad w Polsce. Będzie chaos

Świat
Szef poprzedniego szczytu klimatycznego: rządy są nieprzygotowane do obrad w Polsce. Będzie chaos
EPA/NARONG SANGNAK

Rządy nie są przygotowane do grudniowego szczytu w Katowicach w sprawie zmian klimatu i doprecyzowania Porozumień Paryskich, zakładających ograniczenie emisji gazów cieplarnianych - ocenił premier Fidżi Josaia Voreqe Bainimarama. Według szefa poprzedniego szczytu, oznacza to ryzyko chaosu podczas prac w Polsce i grozi kolejnymi opóźnieniami w walce ze zmianami klimatycznymi.

- Za trzy miesiące będziemy w Katowicach i szczerze mówiąc, nie jesteśmy gotowi. Myślę, że to stwierdzenie nikogo nie zdziwi - powiedział Bainimarama otwierając spotkanie klimatyczne w Bangkoku, które poprzedza grudniowy szczyt w Katowicach.

 

Ministrowie z całego świata mają się wówczas spotkać, aby uzgodnić zasady dotyczące tzw. Porozumienia Paryskiego, czyli porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 roku, które zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a docelowo - całkowitą rezygnację z paliw kopalnych.

 

Na poprzednim szczycie klimatycznym, który był organizowany w listopadzie 2017 roku przez Fidżi (z powodów organizacyjnych odbył się w niemieckim Bonn) nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii walki z zmianami klimatycznymi.

 

- Czy ktokolwiek z nas chciałby wrócić do swojego kraju i powiedzieć, że mogliśmy osiągnąć coś wielkiego i naprawdę potrzebnego, aby przekazać świat naszym dzieciom, ale brakowało nam woli, żeby to zrobić? Na całym świecie efekty zmian klimatycznych są coraz bardziej widoczne i poważne. Żaden region, czy państwo nie jest od tego wolne - mówił Bainimarama apelując, aby uczestnicy wypracowali plan prac na szczyt w Katowicach. W sześciodniowej konferencji w Bangkoku uczestniczy m.in. wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

 

Reuters

jm/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie