W piątek w Strasburgu debata ws. katastrofy smoleńskiej. Chodzi o oddanie wraku przez Rosję

Świat
W piątek w Strasburgu debata ws. katastrofy smoleńskiej. Chodzi o oddanie wraku przez Rosję
Council of Europe/Ellen Wuibaux/media-gallery.coe.int

Debata odbędzie się podczas piątkowej sesji plenarnej Rady Europy w Strasburgu i będzie się opierać o treść raportu holenderskiego parlamentarzysty Pietera Omtzigta - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Rady Europy Andrew Cutting. Projekt uchwały, który jest załącznikiem do raportu, wzywa Federację Rosyjską m.in. do zwrotu wraku polskiego Tu-154M i współpracy z polskimi ekspertami.

Projekt uchwały będący załącznikiem do raportu wzywa Federację Rosyjską do przekazania wraku samolotu władzom polskim "bez dalszej zwłoki" - poinformowano w komunikacie rzecznika Rady Europy. Ma się to odbyć przy "ścisłej współpracy z polskimi ekspertami celem uniknięcia dalszego pogarszania stanu potencjalnego materiału dowodowego".

 

Strona rosyjska ma także zabezpieczyć wrak polskiego samolotu do momentu jego przekazania. Rosja została zobowiązana do zaprzestania działań, które mogłyby zostać uznane za bezczeszczenie terenu katastrofy, ze względu na - jak określono - silne znaczenie emocjonalne dla wielu Polaków.

 

Debata pt. "Katastrofa polskiego samolotu Tu-154M transportującego polską delegację 10 kwietnia 2010 r. na terytorium Federacji Rosyjskiej" ma być transmitowana w internecie. Rozpoczęcie posiedzenia zaplanowane zostało na piątek 12 października między godziną 11 a 11:30.

 

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

msl/  Polsat News, polsatnews.pl

msl/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie