Zieliński: katastrofa smoleńska powinna być źródłem patriotyzmu i siły duchowej

Polska
Zieliński: katastrofa smoleńska powinna być źródłem patriotyzmu i siły duchowej
Polsat News

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński powiedział podczas obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Sejnach (Podlaskie), że katastrofa powinna być źródłem patriotyzmu, źródłem siły duchowej dla przyszłych pokoleń Polaków.

Jarosław Zieliński uczestniczył w niedzielę w Sejnach w uroczystych obchodach kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W Sejnach upamiętniono też ofiary zbrodni katyńskiej sprzed 78 lat.

 

"Solidarni w nieszczęściu"

 

Najpierw w Sejnach odbyła się msza święta w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Potem uczestnicy przeszli pod stojący niedaleko kościoła Pomnik Katastrofy Smoleńskiej, który powstał w 2011 roku.

 

- Ta katastrofa, która się już stała, powinna być źródłem patriotyzmu, źródłem siły duchowej dla przyszłych pokoleń. Zawsze czerpaliśmy z trudnych doświadczeń historii - powiedział Zieliński.

 

Wiceminister SWiA powiedział w Sejnach, że ta wielka tragedia na krótko połączyła Polaków. - Ludzie powinni być solidarni w nieszczęściu, powinni siebie wspierać, a zwłaszcza Polacy, którzy przeszli tak trudne dzieje, którzy przeszli tyle cierpienia w kolejnych pokoleniach walki o niepodległość, syberyjskich zsyłek, represji po powstaniach narodowych, obozach koncentracyjnych, niemieckich i sowieckich. Polacy wiedzą czym jest nieszczęście - dodał Zieliński.

 

"Trzeba będzie upomnieć się o polską własność"

 

Zdaniem Zielińskiego ustalenie prawdy o tej tragedii nie będzie łatwe, bo po katastrofie wszystko oddano Rosji: wrak samolotu i czarne skrzynki.

 

- Wtedy trzeba było się upomnieć o polską własność, o dowody tej katastrofy, które pozwoliłyby śledczym ustalić prawdę i upomnieć się o polską godność, a nie oddać wszystko nieprzyjaznemu mocarstwu. To na jego ziemi leżą rozstrzelani w obozach sowieckich Polacy. To na tamtą nieludzką ziemię do Smoleńska lecieli nasi rodacy, by oddać im cześć i hołd - mówił w Sejnach Zieliński.

 

Zieliński przypomniał, że pamięć o ofiarach zarówno katastrofy smoleńskiej, jak i ofiarach Katynia, jest patriotyczną powinnością. Dodał, że powinnością jest też walka o prawdę.

 

Wiceminister ma nadzieję, że na tę prawdę nie będziemy musieli czekać tyle czasu, co na prawdę o zbrodni katyńskiej.

 

- Kiedy to się stanie, ta prawda zjednoczy Polaków, bo prawda zawsze wyzwala człowieka. Prawda buduje jedność wspólnoty. Dzieli kłamstwo, niedopowiedzenia i niedomówienia. Dzieli to, co niewyjaśnione i ma nie być wyjaśnione - powiedział Zieliński.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie