W Kolnie (woj. podlaskie) znaleziono niewybuchy. 2 tys. ewakuowanych wróciło wieczorem do domów

Polska
W Kolnie (woj. podlaskie) znaleziono niewybuchy. 2 tys. ewakuowanych wróciło wieczorem do domów
Google Maps

W poniedziałek po południu podczas prac ziemnych przy budowie drogi DK63 w Kolnie znaleziono dwa niewybuchy. Zarządzono ewakuację około 2 tys. mieszkańców pobliskich bloków i domów jednorodzinnych. Wieczorem, po zabezpieczeniu niewybuchów odsłoniętych przez koparkę, mieszkańcy wrócili do domów.

Dwa pociski, najprawdopodobniej artyleryjskie, o długości około 60 cm każdy odsłonił operator koparki podczas prac ziemnych przy budowie drogi DK 63 w Kolnie (Podlaskie).

 

Natychmiast zwołany został sztab kryzysowy, a burmistrz miasta Kolna zadecydował o ewakuowaniu mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych w promieniu pół kilometra.

 

Burmistrz Kolna Andrzej Duda poinformował, że przygotowano dla nich miejsce w dwóch szkołach podstawowych i w budynku powiatowego weterynarza. Część osób na ten czas akcji rozbrajania niewybuchów udała się do rodzin lub znajomych. Zamknięto także pobliską galerię handlową.

 

Podlaska policja podała, że z mieszkań udało się wyprowadzić ponad 2 tys. osób.

 

W szpitalu, który znajdował się wewnątrz strefy przegrupowano pacjentów - przeniesiono ich w najdalsze skrzydło budynku. 

 

Wezwani na miejsce saperzy z Orzysza zabezpieczyli pociski. Niewybuchy zostały podniesione i wywiezione na poligon, gdzie mają być zneutralizowane. Akcja skończyła się po godzinie 21:00 - poinformowała Edyta Wilczyńska z podlaskiej policji.

 

Pociski zostały znalezione w pobliżu wyjazdu z miasta, ale w pobliżu zabudowań - poinformowała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kolnie Joanna Makarewicz.

  

las/  PAP

las/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie