Wielka ewakuacja w Kołobrzegu. Nurkowie z Marynarki Wojennej będą rozbrajać plażę

Polska
Wielka ewakuacja w Kołobrzegu. Nurkowie z Marynarki Wojennej będą rozbrajać plażę
zpm.portkolobrzeg.pl

Na poniedziałek rano planowane jest wydobycie przez minerów Marynarki Wojennej trzech niewybuchów z czasów II wojny światowej, które znalezione zostały na dnie Bałtyku przy plaży w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. - Od godz. 7 do godz. 9 w poniedziałek odbędzie się ewakuacja dzielnicy i okolicznych zabudowań, łącznie z sanatorium "Holtur" - poinformował prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

W niedzielę w kołobrzeskim magistracie zorganizowane zostało spotkanie sztabu kryzysowego, podczas którego ustalone zostały szczegóły przeprowadzenia ewakuacji ludności z obszaru zagrożonego eksplozją trzech niewybuchów znalezionych przy plaży w Podczelu, przy wejściu od ul. Brzeskiej. Jak podkreślił prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, akcji ewakuacyjnej na tak dużą skalę w mieście za jego prezydentury dotąd nie było.

 

Ewakuacja 2 tysięcy ludzi w dzielnicy Kołobrzegu

 

 

Służby szacują, że ewakuacją objętych zostanie 2000 mieszkańców i osób prowadzących działalność gospodarczą na Podczelu oraz 200 osób z ośrodka "Holtur". Liczba ta może wzrosnąć, bo w tej dzielnicy są pola namiotowe i kempingowe oraz kwatery do wynajęcia dla turystów.

 

Prezydent Gromek dodał, że zainteresowani, którzy nie ewakuują się własnym transportem, będą mogli skorzystać z miejskich autobusów. Podstawionych zostanie osiem samochodów, które w godz. 7-8:30 przewiozą ludzi na stadion lub do hali Milenium.

 

Miejsca zbiórek wyznaczono w Podczelu przy ulicach: Kresowej, Tarnopolskiej, Lwowskiej, Nowogrodzkiej oraz przy sanatorium "Holtur". Komunikacja autobusowa będzie miała oznaczenia „ewakuacja”. Po akcji wydobycia bomb ludzie zostaną przetransportowani do domów tymi samymi autobusami. Także bezpłatnie. Osoby obłożnie chore przetransportowane zostaną tymczasowo do hospicjum.

 

Jeszcze w niedzielę od godz. 16 miejscy urzędnicy i kurierzy z pomocą policji i straży miejskiej informować będą na miejscu mieszkańców Podczela o poniedziałkowej ewakuacji. Mają dotrzeć z informacją pod ponad 600 adresów. Użyją również samochodu z nagłośnieniem, przez który nadawany będzie komunikat o akcji.

 

W poniedziałkowej akcji oprócz saperów i wojska weźmie udział łącznie kilkuset policjantów, funkcjonariuszy służby granicznej, celnej, leśnej, ratowników WOPR, straży miejskiej oraz pracowników urzędów.

 

Minerzy Marynarki Wojennej podniosą niewybuchy z dna morza

 

Wydobyciem trzech, jak podano w niedzielę - prawdopodobnie lotniczych bomb o wadze 250-300 kg każda, zajmą się w poniedziałek, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, minerzy Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia.

 

- O godz. 7 na miejsce zdarzenia przyjeżdża grupa minerów Marynarki Wojennej. O godz. 9 rozpoczną proces wydobywania tych bomb (…). Ciężki sprzęt, którego dysponentem jest MON, fizycznie wydobędzie te bomby z dna Bałtyku. Te przeładowane zostaną na samochody, które wywiozą niewybuchy - powiedział po spotkaniu sztabu Dariusz Trzeciak z miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego w Kołobrzegu.

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Trzeciaka, strefa zagrożenia określona przez saperów Marynarki Wojennej wynosi 2 km na lądzie w obu kierunkach od znalezionego ładunku. W poniedziałek od godz. 7 plaże i ścieżki rowerowe będą zamknięte w promieniu 2,5 km - od ośrodka "Arka" do Sianożęt. Od wejścia do Portu Kołobrzeg do wsi Wieniatowo nikt nie może przebywać w wodzie.

 

Do zabezpieczenia obszaru morskiego wykorzystana zostanie brzegowa stacja ratownicza i jednostki straży granicznej, które zabezpieczą strefę zagrożenia od strony morza. - Nie możemy dopuścić do tego, by znalazły się w niej jachty, skutery i inne jednostki pływające - podkreślił Trzeciak.

 

 

Prezydent Kołobrzegu poinformował, że od godz. 7 do czasu zakończenia akcji wydobycia niewybuchów i przewiezienia ich na poligon, droga krajowa nr 11 będzie zamknięta na odcinku Sianożęty - Kołobrzeg.

 

- Objazdy będą przez Dygowo. Ktokolwiek będzie chciał jechać w kierunku Koszalina, Poznania czy Warszawy to na rondzie Solidarności w Kołobrzegu będzie kierunek w prawo na drogę 163 na Białogard. Ta prowadzi dalej na Karlino do S6 - powiedział Gromek.

 

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie