Wybory na Łotwie. Exit poll: prowadzi partia rosyjskojęzycznej mniejszości

Świat
Wybory na Łotwie. Exit poll: prowadzi partia rosyjskojęzycznej mniejszości
PAP/EPA/VALDA KALNINA

Reprezentująca rosyjskojęzyczną mniejszość Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda" zdobyła najwięcej - 19,4 proc. - głosów w sobotnich wyborach parlamentarnych na Łotwie - wynika z sondażu exit poll zleconego przez państwową telewizję LTV.

Jednocześnie wyniki lepsze od prognozowanych w przedwyborczych sondażach odnotowały ugrupowania proeuropejskie.

 

Z badania przeprowadzonego dla LTV wśród wyborców po zagłosowaniu wynika, że liberalna koalicja "Dla Rozwoju Łotwy" i "Ruchu Za!" zdobyła 13,4 proc., konserwatywny Sojusz Narodowy (NA) - 12,6 proc., a głosząca hasło walki z korupcją, istniejąca od niedawna Nowa Partia Konserwatywna - 12,4 proc.

 

Trzej obecni koalicjanci stracili część wyborców

 

Jeśli rezultaty exit poll się potwierdzą, uśmierzy to obawy, że "Zgoda" jako ewentualny przyszły koalicjant zmieni kurs w polityce zagranicznej Łotwy z dotychczasowego, zorientowanego na Unię Europejską i NATO, na bardziej zbliżony do rządzonej przez Władimira Putina Rosji - zauważa agencja Reutera.

 

11,5 proc. wyborców zagłosowało w sobotę na populistyczne, antysystemowe ugrupowanie o nazwie "Do Kogo Należy Państwo" (KPV LV). Partia ta zdominowała przedwyborcze debaty i była uważana za potencjalnego partnera koalicyjnego dla "Zgody". Wypowiadając się wcześniej, szef KPV LV Artuss Kaimins nie wykluczył jednoznacznie powyborczego sojuszu z prorosyjskim ugrupowaniem.

 

Powszechne wśród Łotyszy niezadowolenie z krajowej polityki, uważanej za skorumpowaną i nieskuteczną, sprawiło, że trzej obecni koalicjanci - NA, Unia Zielonych i Związku Rolników (ZZS) premiera Marisa Kuczinskisa (zdobyła 9,7 proc.) oraz liberalna Jedność (6,9 proc. głosów) - straciły część wyborców na rzecz KPV LV, obiecującej odnowiony i wydajny rząd. Stało się tak, mimo że to pod rządami tych partii gospodarka łotewska, dotknięta światowym kryzysem finansowym, wyszła z kłopotów i znów zaczęła się rozwijać.

 

Razem trzy partie koalicyjne mogą liczyć na 29,2 proc., co oznacza, że do stworzenia większościowego rządu potrzebowałyby jeszcze co najmniej jednego koalicjanta.

 

Rosyjskojęzyczną mniejszość stanowi ok. 1/4 populacji Łotwy

 

Ośrodek sondażowy SKDS, który przeprowadził exit poll dla LTV, zastrzegł, że w tym roku wyborcy mniej chętnie odpowiadali na pytania i wynik głosowania nie jest przesądzony. "Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że (ostateczne) rezultaty bardziej radykalnych sił politycznych mogą okazać się wyższe, niż sugerowałyby exit polls" - podkreślił Arnis Kaktin z SKDS.

 

Zwycięstwo "Zgody" nie byłoby niespodzianką, bo to ugrupowanie zajęło pierwsze miejsce w dwóch poprzednich wyborach - w 2011 i 2014 r., uzyskując odpowiednio ponad 28 oraz 23 proc. głosów. W obu przypadkach nie zdołało jednak znaleźć nikogo, kto by chciał z nią stworzyć rząd. Tym razem może być inaczej ze względu na KPV LV.

 

"Zgoda" nie tylko reprezentuje rosyjskojęzyczną mniejszość - która stanowi około 1/4 z niespełna dwumilionowej populacji Łotwy - ale zdaniem analityków także realizuje interesy Rosji. W kampanii wyborczej partia ta zapowiadała np. obniżenie wydatków na obronność do 1 proc. PKB, a w tym roku zawarła sojusz z rządzącą w Rosji partią Jedna Rosja.

 

O mandaty w 100-osobowym Sejmie (Saeima) ubiegało się ponad 1400 kandydatów reprezentujących 16 partii politycznych. Łotysze głosowali w 954 lokalach wyborczych w kraju i w 121 lokalach za granicą, w 45 krajach.

 

Według wstępnych danych przekazanych przez centralną komisję wyborczą frekwencja w sobotnim głosowaniu wyniosła ponad 50 proc. Pierwsze oficjalne wyniki oczekiwane są w niedzielę.

 

W reakcji na agresywną polityką zagraniczną Rosji Łotwa w ostatnich czterech latach ponad dwukrotnie zwiększyła wydatki na obronność i jest jednym z nielicznych członków NATO, którzy wypełniają obie wytyczne Sojuszu (przeznaczanie na obronność minimum 2 proc. PKB i przeznaczanie minimum 20 proc. budżetu obronnego na zakup nowego sprzętu).

 

luq/   PAP

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze