Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Prezydent Duda: stawiamy na wysoką jakość relacji z UE

Świat
Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Prezydent Duda: stawiamy na wysoką jakość relacji z UE
PAP/Marcin Obara

- Państwa Inicjatywy Trójmorza chcą być i są politycznymi praktykami, współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej w skali globalnej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie. Dodał, że Trójmorze nie może działać wbrew wartościom UE i NATO.

Prezydent Duda wziął w poniedziałek udział w pierwszym dniu szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie. Prezydent uczestniczył w inauguracji Forum Biznesu Trójmorza, a także w debacie na temat roli Trójmorza w polityce międzynarodowej.

 

Prezydent podkreślił, że z wielką satysfakcją przyjmuje fakt, że trzy lata od momentu inauguracji w Nowym Jorku Inicjatywy Trójmorza znajduje się ona dzisiaj w tak zaawansowanym etapie współpracy. - Uczestniczymy w trzecim szczycie Trójmorza oraz w pierwszym Forum Biznesowym, które jest wydarzeniem towarzyszącym, ale dla nas niezwykle ważnym - mówił prezydent.

 

Jak ocenił, te ważne wydarzenia "świadczą o konsekwentnym rozwoju formatu współpracy regionalnej". - Nie zatrzymaliśmy się bowiem w miejscu, nie ograniczamy się jedynie do rozmów, nie poprzestajemy na politycznej teorii - zaznaczył Duda. Prezydent podkreślił ponadto, że państwa Trójmorza - świadome wyzwań stojących przed naszym regionem - kontynuują ambitną politykę modernizacji regionów. - Chcemy być - i w gruncie rzeczy jesteśmy - politycznymi praktykami, współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej w skali globalnej - dodał.

 

"Chcemy być podmiotowi"

 

Prezydent zaznaczył, że Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki były i są "dwoma zwornikami dla Inicjatywy Trójmorza", a tożsamość Inicjatywy jest zdeterminowana "naszą europejskością i naszą transatlantyckością". - Jesteśmy dzisiaj tutaj, ponieważ jesteśmy częścią Unii i NATO, jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi członkami przestrzeni euroatlantyckiej, dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom oraz ich wartościom - podkreślił.

 

- Tym niemniej tej regule towarzyszy jeszcze jedno ważne pragnienie: chcemy być podmiotowi. Chcemy, aby Europa Środkowa była rozwiniętą, dobrze zintegrowaną i bezpieczną częścią świata euroatlantyckiego - powiedział prezydent. Jak stwierdził, aby osiągnąć ten cel Trójmorze koncentruje się na pogłębieniu integracji w dziedzinach najważniejszych dla rozwoju gospodarczego. Wskazał tu na transport, energetykę i cyfryzację.

 

Prezydent Duda zwrócił ponadto uwagę, że na szczycie w Bukareszcie i na Forum Biznesowym obecni są szefowie największych instytucji finansowych w Europie i na świecie, m.in. Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - W ten sposób do komponentów regionalnego, europejskiego i transatlantyckiego dodajemy również składnik finansowy - mówił Duda.

 

Dodał, że na szczycie będą też obecni m.in. szef KE oraz unijni komisarze. - W ten sposób pokazujemy, że związki Trójmorza i UE opierają się na zasadach symbiozy i synergii, a nie na konkurencji i rywalizacji - podkreślił prezydent. - Na tę wysoką jakość relacji z UE stawiamy bardzo mocny akcent - dodał.

 

Minister energetyki USA na szczycie państw Trójmorza

 

Prezydent wskazywał, że po kilkumiesięcznych konsultacjach wśród 12 państw Trójmorza stworzona została lista projektów priorytetowych Trójmorza, które będą kluczem do powodzenia dla gospodarek, społeczeństw i państw Inicjatywy. - Ta mapa Trójmorza obejmuje takie inwestycje jak droga Via Carpatia czy korytarz gazowy północ-południe. Jednak pojawiają się na niej także nowe pomysły - najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe i transportowe. W kolejnych latach wszystkie te projekty będą przedmiotem pogłębionych prac Trójmorza - wskazywał Duda.

 

Prezydent podkreślił, że "topografii Trójmorza nie można pojąć poza granicami Europy i przestrzeni transatlantyckiej". Jak zaznaczył, "z tym większą więc satysfakcją" przyjmuje obecność na szczycie bukareszteńskim ministra energetyki USA Ricka Perry'ego.

 

- Współpraca energetyczna, dywersyfikacja źródeł dostaw energii, rozwój rynku LNG to dziedziny o wielkim znaczeniu dla Polski i dla całego Trójmorza; dlatego współpraca z USA jawi się tutaj jako dziedzina kluczowa, istotna. Cieszymy się, że Trójmorze dla Ameryki stało się strategicznym narzędziem do budowania relacji z Europą Środkową - oświadczył Duda.

 

Ocenił, że świadczy o tym "nie tylko wysoka i ciągle rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu na obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i wsparcie ze strony władz amerykańskich dla idei trójmorskiej". Prezydent zaznaczył, że "wielokrotnie mógł się o tym przekonać osobiście" podczas rozmów z najwyższymi przedstawicielami administracji USA. - Chcę państwa zapewnić, że również ten temat poruszę jutro w czasie mojej oficjalnej wizyty w Białym Domu - oświadczył prezydent.

 

Podpisane zostały dwa dokumenty

 

W trakcie Forum Biznesowego Trójmorza podpisane zostały dwa dokumenty: deklaracja o powołaniu Sieci Izb Handlowych Trójmorza i Rady Biznesowej Trójmorza oraz list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza.

 

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie