"Warto dać szansę trzeciej sile politycznej, którą jest Kukiz’15". Tyszka na konwencji w Łodzi

Polska
"Warto dać szansę trzeciej sile politycznej, którą jest Kukiz’15". Tyszka na konwencji w Łodzi
Polsat News

- W nadchodzących wyborach samorządowych warto dać szansę trzeciej sile politycznej, którą jest ruch Kukiz’15 - mówił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) podczas konwencji w Łodzi. Według niego, w samorządach dzieje się "mnóstwo dziwnych rzeczy". - My jesteśmy po to, aby takie rzeczy pokazywać - dodał.

 

Według niego, w samorządach dzieje się "mnóstwo dziwnych rzeczy". Niestety - jak mówił - przez słabość naszej debaty publicznej i dominację dwóch partii PiS i PO, które "za pieniądze obywateli robią ludziom wodę z mózgu", często różnego rodzaju patologie sprowadzające się często do absolutnego braki kultury politycznej, nie wychodzą na jaw.

 

Zwrócił uwagę, że trudno tę patologie nagłaśniać, bo m.in. "mamy słabe media lokalne". - My jesteśmy po to, aby takie rzeczy pokazywać - dodał.

 

Przyznał, że ma wielką nadzieję, iż to, co się ostatnio w dzieje w polityce pokaże ludziom, że zarówno PiS jak i Platforma Obywatelska niewiele się od siebie różnią. Dlatego warto dać szansę trzeciej sile politycznej, którą - jego zdaniem - jest Kukiz’15.

 

"Teatr sztucznego konfliktu wojny polsko-polskiej"

 

Tyszka jest przekonany, że takie wydarzenia, jak choćby ostatnio "afera taśmowa", która - według niego - jest aferą POPiS-u, pokazują, iż "te dwa ugrupowania mogłyby się zamienić kadrami i nic by się nie zmieniało". - Tworzony jest pewien teatr sztucznego konfliktu wojny polsko-polskiej w sposób bardzo emocjonalny, nastawiający na siebie ludzi przez te dwa ugrupowania, które właściwie niewiele się od siebie różnią - powiedział.

 

Jego zdaniem PO i PiS nie różnią w podejściu do polityki "charakterystycznej dla Rzeczpospolitej, czyli różnego rodzaju kumoterstwa, nepotyzmu czy kolesiostwa". Zwrócił uwagę, że PiS obiecał to zmienić i dlatego ludzie tak mocno poparli to ugrupowanie. Jednak - jak przekonywał - po trzech latach ich rządów okazało się, że prowadzą politykę dokładnie taką samą, jak ich poprzednicy.

 

- Kukiz przyszedł do polityki o po to, aby włożyć nogę w drzwi w ten systemu i otworzyć polską politykę na nowych ludzi - podkreślił. Polityk cieszy się, że dzięki wyborom samorządowym Kukiz’15 może się poszerzać, otwierać na nowe osoby.

 

"Trzy filary programu Kukiz'15"

 

Podczas sobotniej konwencji wicemarszałek przypomniał również o "trzech filarach programu Kukiz’15". Pierwszy z nich to jawność i przejrzystość funkcjonowania samorządu, finansów publicznych, ale i polityki kadrowej.

 

Jak mówił, obywatele mają prawo wiedzieć, na co wydawana jest każda złotówka z ich pieniędzy. Zapowiadał wyeliminowanie kumoterstwa, nepotyzmu, kolesiostwa z polityki kadrowej w urzędach i spółkach samorządowych.

 

Zwrócił uwagę, że ważnym elementem programu jest zrównoważony budżet - nie można wydawać więcej, niż się ma. - Jesteśmy zwolennikami zakazu zadłużania zarówno na poziomie ogólnopolskim jak i lokalnym - dodał.

 

Trzecią kwestią ujętą w programie, a dla Kukiz’15 najważniejszą, jest "oddanie władzy obywatelom". Ruch jest zwolennikiem konsultacji społecznych, paneli obywatelskich, inicjatyw obywatelskich i większego znaczenia referendum.

 

- Nie obiecujemy gruszek na wierzbie. To o czym mówimy spowodowałoby, że pieniądze obywateli nie byłyby na skalę masową wyrzucane w błoto. Mam nadzieję, że nam się to uda przynajmniej w niektórych samorządach, że uda się przywróci małe ojczyzny ich mieszkańcom - powiedział.

 

W trakcie sobotniej konwencji zaprezentowane zostały "jedynki" z list Kukiz’15 do Sejmiku Województwa Łódzkiego, zaprezentowani kandydaci na prezydentów miast oraz do łódzkiej rady miejskiej. Kandydaci mówili m.in. o roli rodziny w życiu społecznym, rozwoju gospodarczym region. Zapowiadali "patrzenie na ręce radnych". Jak mówił jeden z kandydatów - KUKIZ’15 to "Koniec Układów, Korupcji i Złodziejstwa".

 

Gościem specjalnym konwencji był prof. Tadeusz Markowski z Uniwersytetu Łódzkiego, który mówił o samorządzie terytorialnym.

 

msl/  PAP

 

msl/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie