USA: 50 do 48. Senat zatwierdził Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego

Świat
USA: 50 do 48. Senat zatwierdził Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Amerykański Senat podczas historycznego głosowania w sobotę zatwierdził nominację sędziego Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego.

Po sędzim Neilu Gorsuchu, który został zaprzysiężony na sędziego Sądu Najwyższego w kwietniu ub. roku, Brett Kavanaugh jest drugim sędzią Sądu Najwyższego nominowanym przez prezydenta Donalda Trumpa od objęcia urzędu w 20 stycznia ub. roku.


Senatorowie głosując wzdłuż podziałów partyjnych zatwierdzili Bretta Kavanaugh na sprawowaną dożywotnio funkcję sędziego Sądu Najwyższego stosunkiem głosów 50 "za" do 48 "przeciw".

 

Nieobecność senatora z powodu ślubu córki

 

Za zatwierdzeniem nominacji Bretta Kavanaugh głosowało 49 Republikanów i jeden Demokrata, senator Joe Manuchin, który ubiega się w stanie Wirginia Zachodnia, gdzie prezydent Trump cieszy się dużą popularnością, o wybór następną kadencję. Przeciwna zatwierdzeniu Bretta Kavanaugh na sędziego SN senator Lisa Murkowski z Alaski wstrzymała się od głosu, zamiast głosować przeciw nominacji; był to akt kurtuazji wobec partyjnego kolegi Steve’a Dainesa, Republikanina ze stanu Montana, który był nieobecny podczas głosowania z powodu ślubu swojej córki.

 

Sen. Lisa Murkowski wstrzymując się od głosu nie zmieniła wyniku głosowania, a dzięki jej decyzji sen. Daines nie musiał wracać z odległej Montany, aby oddać głos za zatwierdzeniem nominacji.

 

Sam Daines deklarował wcześniej gotowość powrotu do Waszyngtonu na pokładzie prywatnego samolotu, aby wziąć udział w głosowaniu określanym przez komentatorów jako jedno z najważniejszych w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

 

Nad sobotnim głosowaniem czuwał wiceprezydent Mike Pence, który przewodniczy obradom Senatu z urzędu. W przypadku, gdyby głosowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia, przewodniczący Senatu zawsze może oddać decydujący głos.

 

Urodzony w Waszyngtonie 12 lutego 1965 roku Brett Michael Kavanaugh będzie 114. sędzią Sądu Najwyższego w dziejach tej instytucji.

 

Kavanaugh został zaprzysiężony na stanowisko sędziego SN bezpośrednio po zatwierdzeniu jego nominacji przez Senat. Skromna, prywatna ceremonia odbyła się w gmachu Sądu Najwyższego. Przysięgę przyjął Prezes SN John Roberts oraz emerytowany sędzia Anthony M. Kennedy, który złożył rezygnację z urzędu ze względu na stan zdrowia i wiek, co otworzyło drogę do urzędu przed Brettem Kavanaughem.

 

Kontrowersyjna nominacja

 

Przed samą siedzibą Sądu Najwyższego wciąż nie ustają protesty. Po głosowaniu, które zdaniem przywódcy republikańskiej większości w Senacie, senatora Mitcha McConnella znamionowało "koniec mrocznego okresu w historii Senatu", przeciwnicy zatwierdzenia Kavanaugha zaczęli wznosić okrzyki: "hańba, hańba, hańba".

 

W opinii ekspertów prezydent Donald Trump mianował w lipcu br. Kavanaugha - wybitnego konstytucjonalistę, sędziego Sądu Apelacyjnego dystryktu stołecznego z nadzieją, że ta nominacja zostanie szybko zatwierdzona przez Senat i Kavanaugh dołączy do grona sędziów SN jeszcze przed rozpoczęciem jesiennej sesji Sądu w dniu 1 października.

 

Nadzieje rozwiały w połowie września enuncjacje 51-letniej obecnie Christine Ford, obecnie wykładowczyni psychologii na uczelni w Palo Alto w Kalifornii.

 

W wywiadzie dla dziennika "The Washington Post" Ford zarzuciła Brettowi Kavanaughowi molestowanie seksualne, jakiego miał się wobec niej dopuścić przed 36 laty. Dr Ford, podtrzymała swoje zarzuty podczas specjalnego, posiedzenie senackiej komisji wymiaru sprawiedliwości w ub. czwartek.

 

Zeznając pod przysięgą podczas tego samego posiedzenia komisji Kavanaugh oświadczył, że zarzuty dr Ford i dwóch innych kobiet, które oskarżyły go o podobne postępowanie, są bezpodstawne.

 

Zarzutów dr Ford nie potwierdziło wszczęte ad hoc na wniosek Senatu dochodzenie FBI.

 

Obawa upolitycznienia Sądu Najwyższego

 

Brett Kavanaugh do tej pory sędzia federalnego Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie, umocni na długie lata, jeśli nie dekady, przewagę konserwatystów w 9-osobowym SN; utrwalając stosunek wpływów partyjnych w Sądzie wyrażający się relacją 5:4.

 

Decyzje sędziów Sądu Najwyższego mają ostateczny charakter i chociażby z tego powodu mają oni olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny życia w Ameryce. Doprowadzenie do zatwierdzenia nominacji Bretta Kavanaugh, po 14 tygodniowej brutalnej, bezprecedensowej w historii Senatu batalii jest olbrzymim zwycięstwem politycznym prezydenta Donalda Trumpa.

 

Zwycięstwo to także - zdaniem większości senatorów i politologów - będzie miało wysoką cenę. Olbrzymim kosztem ubocznym będzie bowiem upolitycznienie najwyższego organu amerykańskiego sądownictwa i dalsza polaryzacja amerykańskiej sceny politycznej.

 

Nic bardziej nie cementuje szeregów Republikanów niż tego rodzaju walka w Senacie - ocenił w sobotę przywódca republikańskiej większości Senatu senator Mitch McConnell. W ocenie senatora o wynikach głosowania ws. Kavanaugha przesądziła wierność zasadzie "domniemania niewinności", ale to, co działo się wokół głosowania daje już przedsmak jesiennych wyborów parlamentarnych.

 

luq/  PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie