Przekop Mierzei Wiślanej. Ruszyły wstępne prace

Polska

Na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego w Nowym Świecie. To element prac przygotowawczych związanych z inwestycją, dzięki której skróci się droga wodna z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, w tym tygodniu wykonywane są prace wstępne dotyczące poglądowego wyznaczenia krawędzi przekopu w terenie, w miejscu planowanej lokalizacji. To element prac przygotowawczych, związanych z przedsięwzięciem - Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - wyjaśniła.

 

Urząd morski gromadzi niezbędną dokumentację

 

Dodała, że obecnie inwestor, czyli Urząd Morski czeka na wydanie decyzji środowiskowej. - Po jej uzyskaniu będziemy składać wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego i następnie wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji - podkreśliła.

 

Jak wyjaśniła, Urząd Morski gromadzi niezbędną dokumentację dla potrzeb inwestycji. Do tej pory rozstrzygnięto przetarg na wykonanie badań ferromagnetycznych wraz z raportem dla potrzeb realizacji przedsięwzięcia. To badania na wodach Zalewu Wiślanego - na trasie planowanego toru podejściowego do Portu Elbląg.  Polegają one na zlokalizowaniu obiektów metalowych, takich jak np. potencjalne niewybuchy i inne pozostałości wojenne. Rozstrzygnięto również przetarg na wykonanie dokumentacji geologicznej w obszarze kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Polegają one na wykonaniu projektu robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż bursztynu.

 

Zakończono również powierzchniowe badania archeologiczne na części lądowej planowanej inwestycji, a Urząd Morski czeka na raport z tych prac.

 

Uwagi można składać pisemnie

 

Inwestor czeka także na wydanie decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie, po jej uzyskaniu będzie składać wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego i następnie wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji.

 

W piątek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej, wszelkie uwagi można składać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Potrwają one do 3 listopada. W tych dniach wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy przede wszystkim raportem o odziaływaniu na środowisko i aneksem do tego raportu w siedzibie RDOŚ w Olsztynie. Uwagi i wnioski można składać w tym terminie pisemnie, ustnie albo drogą elektroniczną.

 

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

 

Negatywna opinia o planach inwestycji

 

Zarząd woj. pomorskiego negatywnie zaopiniował plany inwestycji. W jego ocenie budzi ona obawy ze względów ekonomicznych i przyrodniczych. Z kolei sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyjął stanowisko, w którym poparł plan przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Jak ocenił, to inwestycja istotna dla rozwoju subregionu elbląskiego.

 

Przekop przez Mierzeję Wiślaną, jeden z głównych projektów rządu PiS, ma powstać w miejscowości Nowy Świat, liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 metrów i szerokości 20 m.

 

bas/ PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie