Gmina Polkowice znosi podatek od nieruchomości dla mieszkańców

Polska
Gmina Polkowice znosi podatek od nieruchomości dla mieszkańców
polkowice.eu/
polkowice.eu/

Do kasy Polkowic (Dolnośląskie) z tytułu podatku od nieruchomości wpływa rocznie 3,5 mln zł. Uchwała rady gminy znosząca tę opłatę od osób fizycznych będzie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Firmy, które działają w Polkowicach, podatek będą płacić nadal. Autor pomysłu burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, po raz 4. ubiegający się o ten fotel, twierdzi, że gminę stać na taki gest wobec mieszkańców.

Liczące ok 27 tys. mieszkańców Polkowice to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Na jej terenie znajduje się kopalnia miedzi Polkowice-Sieroszowice, którą eksploatuje państwowa spółka KGHM i to ona płaci podatek od nieruchomości.

 

Według rankingu "Liderzy inwestycji" pisma "Wspólnota" gmina zajmuje 7. miejsce pod względem inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

 

- Na zwolnieniu skorzystają zarówno właściciele domów, garaży, jak i mieszkań. Skorzystają też rolnicy na emeryturze, bo rocznie w ich domowym budżecie zostanie nawet kilka tysięcy złotych. Polkowice mają obecnie dobrą sytuację finansową i zbudowaną rękami mieszkańców bazę do godnego życia. Teraz nadszedł czas na zniesienie podatku od nieruchomości - podkreśla burmistrz Polkowic Wiesław Wabik, autor projektu.

 

Stawka podatku od nieruchomości dla mieszkańców wynosi 77 groszy za metr kwadratowy. Tegoroczny budżet gminy zakłada 270 mln zł dochodów i 361 mln zł wydatków, z czego na inwestycje zaplanowano ponad 130 mln zł. Deficyt wynosi 91 mln zł.

 

Według ustaleń polsatnews.pl, z 21 obecnych radnych Polkowic, 4 kandyduje na kolejną kadencję.  Burmistrz ubiega się o czwartą kadencję.

 

maw/dro/   PAP, polkowice.eu, polsatnews.pl

 

maw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie